Home DuchowośćRóżaniec — kiedy i jak odmawiać?
Różaniec — kiedy i jak odmawiać?

Różaniec — kiedy i jak odmawiać?

Różaniec to nazwa modlitwy Kościoła katolickiego, która jest kultywowana od czasów średniowiecznych. Symbolika różańca świętego bazuje na objawieniach maryjnych. Jak i kiedy go odmawiać?

Kiedy odmawiamy różaniec?

Kiedy odmawiamy różaniec? Jeżeli chodzi o nabożeństwo różańcowe, czyli formę zbiorowej modlitwy poświęconej Maryi, najczęściej jest ona odmawiana w październiku. Składa się z adoracji Najświętszego Sakramentu i odmawiania jednej z części różańca. Kiedy odmawiać różaniec? Do każdej z tajemnic przypisane są określone dni tygodnia. Która tajemnica różańca kiedy powinna być odmawiana? Radosne odmawia się w poniedziałek oraz sobotę, Bolesne — we wtorek i w piątek, chwalebne — w środę i niedzielę, a Światła — w czwartek.

Jak się odmawia różaniec?

Jak wygląda odmawianie różańca krok po kroku? Jak odmawiać różaniec krok po kroku? Odmawianie różańca świętego zaczynamy od przeżegnania się znakiem krzyża i odmówienia modlitw: Wierzę w Boga, Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo (3 razy), Chwała Ojcu i O mój Jezu. Jak odmawiać różaniec? Składa się on z 4 części: Radosnej, Bolesnej, Chwalebnej oraz Światła. Każdą z nich tworzy 5 części, tak zwanych tajemnic, które opisują poszczególne wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa i Matki Boskiej. Rozpoczynając rozważanie danej tajemnicy, podajemy jej nazwę, odmawiamy Ojcze Nasz, powtarzamy 10 raz modlitwę Zdrowaś Maryjo, wypowiadamy Chwała Ojcu, a na koniec dodajemy: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego Miłosierdzia”. Po zakończeniu każdej części można pominąć modlitwy wstępne, przechodząc do kolejnej. Na koniec różańca odmawiamy modlitwę Pod Twoją Obronę i wykonujemy znak krzyża. Jak odmawiać różaniec — w jakie dni? Przyjmuje się, że Radosne należy odmawiać w poniedziałek i sobotę, Bolesne — wtorek i piątek, Chwalebne — w środę i niedzielę, a Światła — w czwartek.

Różaniec — gdzie kupić?

Gdzie kupić różaniec? Bogaty wybór wysokiej jakości dewocjonaliów tego typu oferuje katolicka księgarnia internetowa Święty Wojciech.  Dostępne są tu zarówno różańce drewniane, jak i z tworzyw sztucznych. Niezwykle efektownie prezentuje się kolorowy różaniec. Aby ułatwić sobie jego przechowywanie i ochronić przed przypadkowym uszkodzeniem lub zgubieniem, warto dodatkowo zaopatrzyć w praktyczny woreczek, etui lub pudełeczko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.