Home RodzinaFotografia ślubna – jak wybrać fotografa, który uwieczni ten piękny dzień?
Fotografia ślubna – jak wybrać fotografa, który uwieczni ten piękny dzień?

Fotografia ślubna – jak wybrać fotografa, który uwieczni ten piękny dzień?

Fotografia ślubna i zdjęcia z wesela, to jedne z najważniejszych pamiątek jakie zostają Parze Młodej po tak ważnym dla nich dniu. Z tego tak trudne jest wybranie odpowiedniego fotografa ślubnego. Fotografia ślubna, to pamiątka na całe życie i dla przyszłych pokoleń. Czym powinniśmy się kierować wybierając fotografa? Czym powinna charakteryzować się fotografia ślubna?

Nie ilość, a jakość zdjęć

Cechy jakie wyróżniają dobre zdjęcia, to różnorodność kadrów i pomysł. Już po tym możemy zobaczyć czy fotograf ślubny jest dobry. Ważne jest, aby fotografia ślubna miała poprawną ekspozycję, zdjęcia z wesela były ostre oraz posiadały doświetlony drugi plan. Do tego powinny mieć odpowiednią kolorystykę, kontrast i były poprawnie obrobione w programie graficznym.

Najważniejsza zatem jest nie ilość zdjęć, jakie proponuje nam fotograf, a zdecydowanie ich jakość. Właśnie tą zasadą Para Młoda powinna się kierować, wybierając danego usługodawcę. Wybierając fotografa musimy zdać sobie sprawę z faktu, że fotograf podpisuje się swoim nazwiskiem pod wykonaną fotografią. Nie odda zdjęcia, które będzie nieudane, bez obróbki czy kilku niemal identycznych ujęć jedno po drugim. Gotowym dziełem jest reportaż składający się z określonej liczby zdjęć w określonej kolejności – tworzący całość. Dlatego też fotografowie nie oddają całości 'surowego’ materiału.

Wybierając profesjonalistę, który będzie robił zdjęcia z wesela, dobrze będzie na spotkaniach obejrzeć dokładnie portfolio fotografa, zapytać o jego propozycje ujęć zarówno w dzień ślubu i w plenerze, a najlepiej umówcie się na sesję narzeczeńską, ponieważ wtedy zobaczymy jak sami czujemy się przed obiektywem. Taka sesja będzie dodatkowo płatna, ale dzięki niej dowiemy się jak fotograf pracuje, a co najważniejsze – jakie są efekty jego pracy.

Przede wszystkim poproście o album z dużymi odbitkami. Profesjonalista nie zaproponuje Wam zdjęć w formacie 9x13cm lub 10x15cm, bo niewiele można na nich zobaczyć. Minimum to format 15x21cm, a jeśli zdjęcia są większe, to tym lepiej. Preferowany rozmiar, ujawniający wiele, to 20×30 cm. Album powinien zawierać najróżniejsze sytuacje, utrwalone na zdjęciach – od przygotowań, poprzez ślub, wesele aż do pleneru. Fotograf to trochę artysta, nie wyrobnik. Każdy ma swój indywidualny styl. Wybierzcie ten, który najbardziej Wam odpowiada.

Żaden fotograf nie powinien oddać klientowi zdjęć nietkniętych programem graficznym. Obrobienie, poprawienie ich jest niezwykle istotne oraz czasochłonne i powinno być wpisane w jego obowiązki. Jeśli więc fotograf proponuje nam tysiące zdjęć na płycie, to znaczy, że nie pochylił się nad ich poprawieniem. Cenniejsze jest np. 200 zdjęć, ale wykadrowanych i dobrze poprawionych w programie graficznym, niż ponad 1000 – zgranych z karty pamięci. Pamiętajmy, że fotograf ślubny ma za zadanie uwiecznić i oprawić ten ważny dzień jak najlepiej potrafi.

Gdzie i jak szukać fotografa ślubnego?

W dobie internetu znalezienie czegokolwiek nie jest zbyt trudne. Możemy znaleźć mnóstwo ofert, jednak ważne jest to byśmy wiedzieli czym się kierujemy, wybierając fotografa. Zawsze warto jest spotkać się osobiście z danym fotografem, przejrzeć ofertę, umowę i obejrzeć jego foto książkę. Dobrą alternatywą dla internetu jest po prostu wybranie się na targi ślubne, które zawsze odbywają się przynajmniej raz w roku w każdym większym mieście, wtedy od razu mamy możliwość spotkania się na żywo z człowiekiem, którego potencjalnie zatrudnimy, od razu obejrzymy portfolio, zapoznamy się z całą ofertą, a być może i dostaniemy rabat na zdjęcia z wesela.

Pary Młode wybierają fotografów, którzy sprawdzili się już u kogoś z rodziny lub znajomych i to też jest częste i dobre wyjście, ponieważ dzięki temu widzimy jak zachowuje się fotograf ślubny, czy umie być dyskretny, taktowny oraz jaki ma tryb pracy, jak używa swojej kreatywności itd. Z pewnością nie jest to łatwy wybór, ale trzeba pamiętać, że od fotografa zależy nasza najważniejsza pamiątka, która utrwali na zawsze ulotne chwile, dlatego warto obejrzeć wiele ofert zanim zapadnie ta ostatnia i kluczowa decyzja.

męzczyzna robi zdjęcia na ślubie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.