Coraz więcej mówi się o profilaktyce w kontekście osób dorosłych, ale nadal mało się słyszy o tym, że regularne badania powinno się wykonywać również małym dzieciom. Czasami wręcz profilaktyka dziecięca budzi zdziwienie. Jakie badania są zalecane dla najmłodszych? Jak często należy je przeprowadzać? I dlaczego to takie ważne?
Profilaktyka zdrowotna powinna obejmować nie tylko dorosłych, lecz także dzieci, o czym często się zapomina. Regularne badania kontrolne pozwalają wykryć różnorodne choroby na wczesnym etapie, wdrożyć odpowiednie leczenie i nie dopuścić do powstania powikłań bez względu na wiek pacjenta.
Podstawa zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci jest taka sama – coroczna morfologia i badanie ogólne moczu. Dodatkowo pediatrzy zalecają również CRP, ocenę poziomu żelaza, ferrytyny, fosforu, wapnia oraz bilirubiny. Czasami profilaktykę rozszerza się o badanie kału w kierunku pasożytów. Oczywiście niezbędne są również bilanse zdrowia dziecka, które wykonuje się zazwyczaj przy okazji obowiązkowych szczepień ochronnych. Regularne wizyty u pediatry umożliwiają ocenę prawidłowości rozwoju na różnych etapach.
Podstawowe badania profilaktyczne dla dzieci
Dlaczego raz do roku należy zgłaszać się z dziećmi na morfologię i badanie moczu? Morfologia pozwala ocenić ogólny stan malucha, m.in. poziom czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Badanie ogólne moczu wykrywa nie tylko ewentualne zakażenia układu moczowego, lecz także choroby nerek i schorzenia metaboliczne.
Małe dzieci – przed 1. rokiem życia – narażone są na wystąpienie anemii, dlatego powinno się u nich kontrolować również stężenie żelaza i ferrytyny we krwi. Trzeba tylko pamiętać, że normy dla najmłodszych różnią się od tych dla dorosłych, dlatego najlepiej z wynikami zgłosić się do pediatry.
Dodatkowa profilaktyka u dzieci
Do tak zwanego profilu małego dziecka zalicza się również badanie OB, czyli Odczyn Biernackiego i CRP pozwalające ocenić ewentualną obecność infekcji w organizmie małego pacjenta. Podwyższony wynik OB świadczy o rozwijającej się chorobie bez określenia jej charakteru, zaś wysokie CRP w zależności od miana może sugerować, z jaką infekcją ma się do czynienia – wirusową czy bakteryjną.
Jeżeli chodzi o poziom wapnia i fosforu we krwi dziecka, wykonuje się je, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogą prowadzić m.in. do krzywicy, ponieważ oba te pierwiastki odpowiadają za mineralizację kości.
Jak się przygotować do badań?
Zdrowie dziecka jest bardzo ważne, co do tego nie ma wątpliwości, ale trzeba pamiętać, że badania są dla najmłodszych stresującym momentem. Warto się do nich odpowiednio przygotować – wybrać laboratorium, w którym pobiera się krew małym dzieciom, a w przypadku dwu- czy trzylatków wytłumaczyć, co się będzie działo. Nie warto kłamać, mówiąc, że nie będzie bolało, ale dokładnie wyjaśnić, jak przebiega badanie. Często pielęgniarki, które zajmują się dziećmi, potrafią pobrać krew dosłownie niepostrzeżenie, minimalizując tym samym strach u najmłodszych.