Home ZdrowieWłaściwości moreli – dlaczego warto je jeść
Właściwości moreli – dlaczego warto je jeść

Właściwości moreli – dlaczego warto je jeść

Morele to owoce stosunkowo rzadko goszczące na naszych stołach. Warto to zmienić, gdyż zawierają wiele cennych witamin i minerałów. Nadają się do spożycia zarówno na surowo jak i w formie przetworów oraz bakalii.

Pestki

Duże znaczenie ma też odpad moreli, czyli pestki. Olej z pestek odmiany Somo wykorzystywany jest w kosmetyce. Ma on dużą zawartość białka i nie ulega tak szybko zepsuciu. Olej z pestek moreli jest też dobrym podkładem do aromaterapii i wykorzystywany jest w masażu.

Owoce moreli bogate w witaminy

Owoce moreli zawierają między innymi:

  • suszona jest bardzo bogatym źródłem magnezu około 50 mg/100g;
  • prowitaminy A ;
  • likopen;
  • fosfor;
  • potas;
  • witaminy z grupy B;
  • błonnik.

Rola kolorów w pożywieniu

Morele mają piękny żółty kolor. Daje on nam możliwość komponowania smacznych i ładnie wyglądających dań. Dzięki dodatkowi koloru, który wzbudza najlepiej apetyt (porusza nasz żołądek do wydzielania soku trawiennego), możemy zachęcić dzieci do jedzenia owoców.

Suszone czy na świeżo?

Morele powinniśmy jeść zarówno w stanie suszonym jak i świeżym. O wartości owoców suszonych we własnym zakresie można powiedzieć, że są o wiele lepsze niż te, które są produkowane hurtowo. Tym bardziej jeśli pochodzą ze sprawdzonego źródła, czy naszego własnego ogrodu.

Suszone morele
Źródło: pexels.com

Morele ze swojego ogrodu

Chcąc mieć morele na wyciągnięcie ręki warto posadzić w ogrodzie minimum dwa drzewa, aby się nawzajem zapylały. Wyjątek stanowi odmiana Somo, która jest samopylna i dostosowana do naszych warunków klimatycznych.

Więcej o odmianie Somo

Warto sobie przybliżyć odmianę Somo, gdyż na pierwszy rzut oka nie wygląda zbyt atrakcyjnie, gdyż jej owoce są małe (około 35g). Jednak nadrabia to nie tylko plonem, odpornością, ale też wyglądem i smakiem. Jej dekoracyjne kwiaty zwracają uwagę w ogrodzie. Dlatego warto sadzić je w miejscach słonecznych i reprezentatywnych. Odmiana ta została wyprodukowana w Polsce. Dojrzewa pod koniec sierpnia.

Co warto wiedzieć o uprawie moreli

Morela pochodzi z rejonu Chin i uprawiano ją już 4 tysiące lat temu. Na tereny Europejskie została sprowadzona jeszcze w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Przez Polskę przebiega północna granica uprawy moreli. Drzewo to nie rośnie zbyt silnie i aby dobrze owocowało musi mieć przepuszczalną glebę i słoneczne stanowisko. Najlepiej osłonięte od północnych i wschodnich wiatrów.

Jak ciąć morele

Jeśli nasza morela rośnie przy ścianie domu, to nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Wystarczy na bieżąco usuwać połamane i suche gałęzie. Ogólnie w ogrodach przydomowych drzewa prowadzi się inaczej niż w sadach towarowych. Wycinamy też gałązki wiotkie i rosnące wewnątrz korony drzewa.  Zagęszczają one niepotrzebnie drzewo, a brak przewiewu w koronie każdego drzewa owocowego sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Ponadto wyciągają z niego oski, co się odbija na owocowaniu. Najmocniej tnie się stare i zapuszczone drzewa moreli.

Zawierające dużo wartościowych składników owoce moreli są warte uwagi. Tym bardziej, że pojawiają się w czasie gdy sezon na truskawki i maliny się skończył, a na jabłka dopiero się zaczyna. Oczywiście duże znaczenie w jakości owoców mają warunki ich uprawy. Im bardziej organiczne tym owoce może mniej atrakcyjne, ale zdrowsze.

Żródła:

  • http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/6233/witamina%20A_W_chemia_i%20_technika_T6_witaminy_i_hormony_1950_s15.pdf
  • http://www.zodr.pl/download/ekologia/WOprodukcji.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.