Gdy słyszymy słowo “uzależnienie” najczęściej przed oczami staje nam wyniszczony przez chorobę alkoholik lub narkoman. Jednak prawda jest taka, że można uzależnić się praktycznie od wszystkiego. Od substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, narkotyki czy leki oraz od czynności, które wykonujemy w sposób kompulsywny, tracąc nad nimi coraz bardziej kontrolę. Uzależnienie od hazardu, telefonu komórkowego, Internetu, zakupów czy pornografii to tylko niektóre przykłady z szerokiego wachlarza uzależnień behawioralnych. Pomimo, że może się ono wydawać łagodniejszą formą tego zaburzenia, wpływa równie destrukcyjnie na życie chorego i jego najbliższych jak uzależnienie od substancji chemicznych.
Uzależnienie od środków odurzających
Pojawia się, gdy osoba je zażywająca nie jest w stanie odrzucić pokusy przyjmowania ich. Chory systematycznie zwiększa dawki z powodu wzrastającej tolerancji organizmu, a wszelkie próby zaprzestania picia lub brania kończą się fiaskiem, powodując przy tym ogromny dyskomfort fizyczny i psychiczny. Natomiast uzależnienie behawioralne wiąże się z kompulsywnym powtarzaniem pewnych zachowań. Potrzeba, częstotliwość i intensywność ich wykonywania systematycznie wzrasta, powodując, że chory coraz bardziej zaniedbuje inne sfery swojego życia. Ten właśnie przymus powtarzania danej czynności, pomimo świadomości szkód jakie to ze sobą niesie, stanowi wspólny mianownik między uzależnieniem od substancji i behawioralnym. W obu przypadkach występuje także konieczność nasilania intensywności dawek lub czynności w celu uzyskania podobnych efektów – kumulacji przyjemności i rozładowania emocji. Istotne podobieństwo między tymi dwoma rodzajami uzależnienia widać także obserwując negatywne skutki wywierane na sferę społeczną klienta. Wraz z pogłębieniem się choroby zaczyna się on izolować od ludzi, psują się jego relacje z bliskimi, nierzadko zaczynają się problemy w pracy.
Różnice pomiędzy uzależnieniem od substancji a uzależnieniem behawioralnym
Istnieją oczywiście także różnice pomiędzy uzależnieniem od substancji a uzależnieniem behawioralnym. Te pierwsze oddziałują wyniszczająco zarówno na ciało jak i psychikę, podczas gdy uzależnienie od czynności wpływa negatywnie tylko na sferę emocjonalną chorego. Widać to wyraźnie porównując objawy odstawienne – uzależniony od zakupów po ich zaprzestaniu będzie czuł lęk, niepokój, smutek; ogarnie go depresja. Natomiast alkoholik w stanie abstynencji poza przykrymi symptomami natury psychicznej, doświadczy także wielu objawów fizycznych, takich jak dreszcze, biegunka czy zimne poty. Ponadto, w przypadku uzależnienia od substancji chory może całkowicie wyeliminować ją ze swojego życia i nigdy więcej po nią nie sięgnąć, podczas gdy osobie uzależnionej od Internetu lub kompulsywnie się objadającej raczej ciężko byłoby zupełnie zrezygnować z czynności, od których się uzależniła.
Leczenie uzależnień w Warszawie to szansa na rozpoczęcie nowego i pełnego życia dla każdego, kto cierpi z powodu uzależnienia – chemicznego lub behawioralnego. Jako doświadczona terapeutka rozumiem, że każdy z nas niesie ze sobą swoją własną unikatową historię, dlatego też do wszystkich moich klinetów podchodzę w sposób indywidualny. Uzależnić można się dosłownie od wszystkiego, a u podstaw tego zaburzenia leżą bardzo różne czynniki. W trakcie terapii wspólnie odnajdujemy rdzeń problemu, a wszelkie słabości przekuwamy w wewnętrzną siłę.