Home RozwójTerapia zajęciowa – rodzaje i korzyści z niej płynące
Terapia zajęciowa – rodzaje i korzyści z niej płynące

Terapia zajęciowa – rodzaje i korzyści z niej płynące

Terapia zajęciowa to nic innego jak forma terapii uaktywniającej, przeznaczonej dla osób, które z różnych powodów posiadają ograniczone sprawności ruchowe. Podczas jej trwania wykorzystuje się różne rozwiązania: integracyjne, artystyczne czy ruchowe. Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie lub fizycznie, a także dla wielu osób starszych, jest to bardzo skuteczna i rozwijająca forma terapii. Dowiedz się wszystkiego, co warto o niej wiedzieć.

Terapia zajęciowa – co to jest i na czym polega?

Terapia zajęciowa jest formą fizycznej rehabilitacji pacjenta, która opiera się na angażowaniu go w różne aktywności psychoruchowe. Ćwiczenia te doskonale oddziałują na sprawność fizyczną pacjenta i jego samopoczucie. W rezultacie poprawiają sprawność fizyczną i intelektualną, będąc przy okazji źródłem doskonałej zabawy.

Terapia zajęciowa stosowana jest między innymi w ośrodkach i centrach rehabilitacyjnych, ale także w prywatnych gabinetach terapeutycznych. Biorą w niej udział pacjenci w każdym wieku – zarówno dzieci, jak osoby w podeszłym wieku. Istnieje wiele rodzajów terapii zajęciowej, a dobierane są one indywidualnie, w zależności od stanu i potrzeb pacjentów. Jedną z funkcji tego rodzaju terapii jest także resocjalizacja, dlatego często i z powodzeniem stosuje się ją w ośrodkach poprawczych albo zakładach karnych. 

Terapia zajęciowa – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów terapii zajęciowej. Spośród najbardziej popularnych wymienić można:

  • arteterpię,
  • ergoterapię,
  • muzykoterapię,
  • biblioterapię,
  • socjoterapię.

Arteterapia polega na angażowaniu pacjentów w różnego rodzaju działania artystyczne. Malowanie obrazów, rzeźbienie, śpiew czy granie na instrumentach to działanie, które mają za zadanie pomóc pacjentowi w zrozumieniu swoich własnych myśli, motywów i działań. Oczywiście wszystko jest elementem terapii, która prowadzona jest przez doświadczonego specjalistę. To on pomaga pacjentom zauważyć pewne schematy działania i przenieść je na odpowiednie wnioski. Dzięki arteterapii pacjenci otwierają się na dialog i kontakt z innymi, a przy tym odczuwają bardzo dużą satysfakcję z tworzenia.

Artterapia
Źródło: Pixabay.com

Ergoterapia polega natomiast na wykorzystywaniu prac manualnych, takich jak garncarstwo, stolarstwo czy wikliniarstwo. Dzięki takim działaniom pacjenci rozwijają swoje umiejętności motoryczne, podnoszą własną samoocenę, a przy tym czują się potrzebni.

Terapia zajęciowa – jakie korzyści przynosi? 

Terapia zajęciowa, prowadzona przez doświadczonego terapeutę, przynosi pacjentom bardzo wiele korzyści. Pozwala na zwiększenie samodzielności pacjentów w wykonywaniu codziennych czynności. Mycie, ubieranie się czy przygotowywanie posiłków staje się dla nich prostsze w wykonywaniu. Wykonywane na terapii prace pozwalają na odkrycie w sobie zupełnie nowych umiejętności, a przy tym zmniejszenie stresu i napięcia nerwowego. Samopoczucie pacjentów zostaje znacznie poprawione, a oni sami często przełamują bariery i podejmują kontakt z innymi ludźmi. Wpływa to na możliwość porozumiewania się, nawiązywania rozmów, a nawet zawierania przyjaźni.

Terapia zajęciowa w leczeniu autyzmu 

Terapia zajęciowa to jedna z bardzo często stosowanych rodzajów terapii podczas pracy z autystycznymi dziećmi. Możliwość rozwijania twórczych i manualnych umiejętności pozwala na znaczną poprawę w komunikacji autystycznego pacjenta ze światem zewnętrznym. W pracy z dziećmi autystycznymi terapia zajęciowa przebiega za pomocą wykonywania różnego rodzaju zabaw sensorycznych oraz artystycznych, które dostosowane są do wieku malucha oraz jego umiejętności. Już wiele lat temu zauważono, że tego typu aktywności mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój umiejętności społecznych u dziecka dotkniętego autyzmem.

Terapia zajęciowa prowadzona pod okiem doświadczonego terapeuty może przynieść bardzo dobre efekty wielu pacjentom cierpiącym na różne schorzenia.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje dwa koty.

Źródło:

  • https://www.aota.org/Conference-Events/OTMonth/what-is-OT.aspx.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.