Home RodzinaSzkoła dla psów – kiedy warto z niej skorzystać i w jakiej formie?
Szkoła dla psów – kiedy warto z niej skorzystać i w jakiej formie?

Szkoła dla psów – kiedy warto z niej skorzystać i w jakiej formie?

Artykuł partnera.

Do niedawna panowało przekonanie, że szkoli się wyłącznie psy, które mają odgrywać istotną rolę np. zostać ratownikami albo przewodnikami osób niewidomych. Dziś coraz więcej właścicieli czworonożnych pupili ma świadomość, że na profesjonalne szkolenie można zapisać się zarówno z psem z problemami, jak i z tym potrzebującym uspołecznienia. A czasami warto po prostu skorzystać z porad dotyczących wspólnego bezpiecznego funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Kiedy zdecydować się na szkołę dla psów i w jakiej formie?
Tresura psów to nie tylko przygotowywanie czworonogów do pracy, lecz także poznawanie zasad wychowania i opieki, nauka radzenia sobie z problemami behawioralnymi i lękami oraz, co może być zaskakujące w tym zestawieniu, np. robienie sztuczek. W miastach, zwłaszcza dużych, nie brakuje szkół dla psów oferujących różne kursy i szkolenia w formie stacjonarnej lub online. Które z nich są przydatne i kiedy zapisać psa na zajęcia?

Rodzaje kursów dostosowane do wieku i potrzeb psów

Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Kiedy można rozpocząć naukę w szkole dla psów? Tak naprawdę w dowolnym momencie. Są kursy przeznaczone dla młodych czworonogów – do 5 miesiąca życia, ale są też takie, na które można zapisać psa w każdym wieku. W pierwszym przypadku opiekunowie dowiadują się m.in., co robić, żeby skutecznie wychować psa, socjalizować go z innymi zwierzętami i ludźmi oraz jak się z nim bawić, aby spożytkować pokłady jego energii. Szkolenie obejmuje zazwyczaj naukę czystości, radzenia sobie z podgryzaniem, chodzenia na luźnej smyczy, umiejętności przywołania i reagowania na zjadanie odpadków na spacerze.

Jeżeli chodzi o starsze psy, które już radzą sobie z załatwianiem potrzeb na zewnątrz i nie mają problemów z gryzieniem wszystkiego dookoła siebie, największą wagę w trakcie kursów przywiązuje się do przekazania informacji o komunikacji psów i ich podstawowych potrzebach, nauce przywoływania oraz spokojnego spaceru. Można również wybrać szkolenia tematyczne np. robienie sztuczek w ramach wspólnej zabawy, tropienie czy sport Rally-O polegający na pokonywaniu specjalnego toru.

Dla psów z problemami np. nadmierną pobudliwością, lękiem separacyjnym, agresją wobec innych zwierząt lub ludzi, nadwrażliwością po pobycie w schronisku itp. tworzone są specjalne kursy behawioralne, w których mogą wziąć udział zarówno młode, jak i dorosłe czworonogi.

Szkoła dla psów

Poza tym, jeżeli z różnych względów nie da się dobrać szkolenia grupowego, pozostają jeszcze zajęcia indywidualne. Kursy w takiej formie organizuje m.in. szkoła dla psów z Warszawy: https://psiedszkole.pl

Stacjonarnie czy online?

Wiele miejsc prowadzących szkolenia dla opiekunów psów ma w ofercie zarówno zajęcia stacjonarne, jak i online. Które z nich są lepsze? To zależy. Trzeba pamiętać, że nie każdy może wziąć udział w kursach online. Np. szkolenia behawioralne odbywają się wyłącznie stacjonarnie ze względu na konieczność obserwacji reakcji psa przez specjalistę. Podobnie jak szkolenia związane z socjalizacją czworonoga wymagające obecności kilku osób z psami naraz. Natomiast kursy, które polegają na nauce posłuszeństwa da się przeprowadzić online pod warunkiem zaangażowania opiekunów w wykonywanie ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.