Home ZdrowieSiłowniowa wyprawka – dlaczego mata do ćwiczeń antypoślizgowa jest niezbędna?
Siłowniowa wyprawka – dlaczego mata do ćwiczeń antypoślizgowa jest niezbędna?

Siłowniowa wyprawka – dlaczego mata do ćwiczeń antypoślizgowa jest niezbędna?

Domowa siłownia jest czymś, o czym marzy niejeden sportowiec lub po prostu osoba aktywna. Tak naprawdę, zorganizowanie odrobiny wolnej przestrzeni oraz kilku podstawowych sprzętów nie jest tak trudne, jak może się wydawać, wymaga jednak od nas pewnego zaangażowania i motywacji. Niezbędne sprzęty można uznać raczej za zróżnicowane, gdyż wybrany zestaw jest w dużej mierze uzależniony od osobistego programu treningowego oraz ogólnych preferencji. Zdecydowana większość osób decyduje się jednak na siłownię o dość uniwersalnych i ogólnym charakterze.

Mata do ćwiczeń antypoślizgowa, czyli absolutna podstawa!

Nieważne, która z tych opcji interesuje nas najbardziej – niektóre elementy wyposażenia zawsze mogą zostać uznane za obowiązkowe. Prawdopodobnie najważniejsza jest tu mata do ćwiczeń antypoślizgowa, gdyż prawie każdy model treningowy obejmuje przynajmniej kilka ćwiczeń „na parterze”, których nie zaleca wykonywać się bezpośrednio na podłodze. Dlaczego? Powód ku temu jest niezwykle prosty i w bezpośredni sposób wiąże się on z zakresem funkcjonalności takiej maty. Mianowicie, podłoga z reguły jest dość twarda i zimna, co nie zapewnia optymalnych warunków dla treningu.

Płytki lub panele podłogowe szybko mogą przysporzyć sportowca o bóle kości i otarcia, na które nie można sobie pozwolić przy regularnych ćwiczeniach. Stawiając z kolei na wygodną matę, zapewnimy sobie odpowiednią izolację od takiej podłogi oraz miękką, choć stabilną powierzchnię do treningu.

To jednak nie wszystko. Mata do ćwiczeń antypoślizgowa, jak sama nazwa wskazuje, zapobiega poślizgnięciom podczas treningu. Jest to szczególnie istotne z uwagi na tendencję do wzmożonego pocenia się przy wysiłku fizyczny, które z kolei przekłada się na pogorszenie stanu nawierzchni, na której ćwiczymy. Wilgotne podłoże jest niestabilne, trudno na nim utrzymać równowagę, przybranie niektórych, bardziej wymagających pozycji jest na nim praktycznie niewykonalne. Wysokiej jakości mata do ćwiczeń antypoślizgowa skutecznie niweluje ten problem, dlatego nie można jej przeoczyć podczas komponowania swojego wyposażenie do domowej siłowni!

Mata do ćwiczeń antypoślizgowa a higiena – co warto wiedzieć?

W treningu chodzi nie tylko o wydajność oraz dobre osiągi, ale także higienę i bezpieczeństwo, które mają jeszcze większe znaczenie wtedy, gdy ćwiczymy regularnie i rutynowo. Poza tym, decydując się na własną, domową siłownię, o jej porządek musimy dbać w jeszcze większym stopniu, choćby dlatego, że stanowi ona stały element naszej przestrzeni do życia.

Rzecz jasna mata do ćwiczeń antypoślizgowa pełni tu dość ważną funkcję – są to akcesoria, które zazwyczaj wykonuje się z materiałów, które nie chłoną wilgoci, stanowiąc złe środowisko dla rozwoju bakterii. Nie przechodzą one przykrym zapachem i są bardzo łatwe w czyszczeniu, czego nie można powiedzieć o wielu innych powierzchniach, na których ludzie decydują się podjąć swojego treningu. Aby utrzymać je w czystości, wystarczy prosta ściereczka lub ręczniki papierowa oraz płyn do dezynfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.