Home RodzinaPoród siłami natury – na co musisz być przygotowana?
Poród siłami natury – na co musisz być przygotowana?

Poród siłami natury – na co musisz być przygotowana?

Nadchodzący poród wywołuje u ciężarnych wiele emocji. Radość i ekscytacja mieszają się z niepewnością, co jest naturalne, zwłaszcza w przypadku kobiet, które powitają na świecie pierwsze dziecko. Jeśli zatem masz jakiekolwiek obawy i wątpliwości związane z porodem siłami natury, sprawdź, na co powinnaś być przygotowana.

Torba do szpitala – co wziąć na poród?

Pierwsze dylematy ciężarnych dotyczą tego, co zabrać do szpitala.  Potrzebne będą ubrania (m.in. koszula porodowa, szlafrok, biustonosz do karmienia, klapki, majtki siateczkowe), dokumenty (dowód osobisty, wyniki badań, plan porodu), ubranka i akcesoria dla dziecka (m.in. pieluszki, chusteczki, krem), kosmetyki, podkłady jednorazowe, podpaski, wkładki urologiczne lub higieniczne, gumka do włosów i telefon z ładowarką. Przyda się też woda i przekąski. Torba powinna być spakowana wcześniej – najlepiej już w 8. miesiącu ciąży. Nie warto zwlekać, gdyż wiele kobiet zaczyna rodzić przed wyznaczonym terminem.

Ile trwa poród siłami natury?

Czasu trwania porodu ani jego przebiegu nie da się wcześniej określić, ponieważ zależne jest to od wielu czynników. Całość podzielić można jednak na 3 etapy. W pierwszym (najdłuższym) dochodzi do skurczów i rozwierania szyjki macicy. U tzw. pierworódek faza ta może trwać nawet kilkanaście godzin. Potem zaczyna się zasadniczy moment porodu, czyli etap parcia (od ok. 30 minut do 2 godzin) – jego zwieńczeniem jest pojawienie się maluszka na świecie. Trzecia faza polega na wydaleniu łożyska, co zajmuje średnio kilkanaście minut. Ostatni, czwarty etap to 2-godzinny okres poporodowy.

Ból porodowy

Podobnie jak czas trwania porodu, również ból jest kwestią indywidualną. Każda pacjentka inaczej odczuwa wszelkie dolegliwości. Różny jest również próg bólu i umiejętność radzenia sobie z nim. W dzisiejszych czasach rodząca może jednak liczyć na znieczulenie, o ile nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań. Warto też zapoznać się wcześniej z technikami oddychania, ponieważ może to pomóc lepiej znieść wysiłek. Dla wielu kobiet duże znaczenie ma wsparcie bliskiej osoby i zaufanej położnej. Jeśli to możliwe, warto skorzystać z kąpieli lub prysznica, masażu oraz muzyki relaksacyjnej.

Nacinanie krocza i oczyszczanie macicy

Podczas porodu siłami natury często dochodzi do samoistnego pęknięcia krocza lub konieczne jest jego nacięcie przez specjalistę, co skutkuje powstaniem rany. Dodatkowo po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, w efekcie czego naturalnym objawem jest krwista wydzielina. W czasie połogu kobieta musi więc szczególnie dbać o higienę intymną – regularnie podmywać się pod prysznicem za pomocą letniej wody i delikatnych płynów. Nie zaleca się stosowania gąbek ani ręczników materiałowych – lepszym wyborem będą jednorazowe, które ograniczają przenoszenie bakterii. Aby krocze szybko się goiło, należy nosić bieliznę zapewniającą cyrkulację powietrza.

Nietrzymanie moczu

Jednym z częstszych skutków ciąży i porodu jest nietrzymanie moczu. Mimowolne popuszczanie wynika z rozluźnionych mięśni dna miednicy. Objaw ten zazwyczaj ustępuje po kilku tygodniach. Aby zapewnić sobie jednak jak największy komfort w połogu, najlepszym rozwiązaniem będą wkładki urologiczne. Produkty te skutecznie chłoną wilgoć i neutralizują nieprzyjemny zapach, co pozwala czuć się pewniej zwłaszcza podczas wyjść z domu. Wkładki urologiczne można zakupić w każdej aptece lub drogerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.