Na początku przygody z akwarystyką najczęściej skupiamy się na stworzeniu odpowiednich warunków dla ryb i roślin żyjących w zbiorniku. Później, gdy już opanujemy podstawy, chcemy, żeby akwarium wyglądało jak najbardziej efektownie. Czym można udekorować zbiornik, aby pięknie się prezentował, a przy tym żeby elementy dodatkowe nie wpływały negatywnie na jego mieszkańców?
Przy doborze dekoracji warto się skupić na tym, żeby zbiornik jak najbardziej przypominał naturalne środowisko życia hodowanych ryb i roślin. Dlaczego? Bo w ten sposób dba się o spójność. Należy wziąć pod uwagę również preferencje gatunkowe – inne elementy przydadzą się wtedy, gdy hodujemy ryby, które lubią chować się w grotach, a inne, gdy mamy do czynienia z osobnikami chętnie szorującymi po powierzchniach dekoracji znajdujących się w zbiorniku. Warto również uwzględnić ilość elementów dodatkowych – wiele poustawianych blisko siebie wpłynie na dostępność światła i będzie uciążliwa w czyszczeniu. Zaś przy korzystaniu z naturalnych ozdób monitorujmy pH wody, bo np. kamienie mogą je zaburzać, tworząc niekorzystne warunki do życia dla ryb.
Naturalne dekoracje do akwarium
Jeżeli już jesteśmy przy naturalnych dekoracjach, powiedzmy, co tak naprawdę mamy do wyboru. Na rynku dostępne są przede wszystkim różnego rodzaju korzenie, drewno, muszle, kamienie i skały, ale ciekawym dodatkiem mogą być również szyszki olchy, łupiny kokosów czy liście – dębu, buka, ketapangu lub bananowca. W przypadku korzeni najczęściej wybiera się Red Moor Wood – jasne i bardzo rozgałęzione lub Driftwood – ciemniejsze i o lepszej zatapialności. Popularne są także kora korkowca, cynamonu albo wspomnianego już ketapangu, czyli migdałecznika. Trzeba tylko mieć na uwadze, że każdy z tych dodatków może barwić wodę, ale jest to zjawisko naturalne i często bardzo korzystne dla roślin i ryb.
Jeśli chodzi o kamienie lub skały, wybór jest bardzo duży. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz ryb i innych żyjątek, które hodujemy, możemy zdecydować się na kamienie scenery stone, dragon stone, lawę, wapienie albo otoczaki. W sytuacji, gdy obawiamy się, że skały wpłynął na pH i twardość wody w negatywny sposób, pamiętajmy, że większość elementów tego typu da się zastąpić imitacjami.
Sztuczne ozdoby do akwarium
Akwarystyka słodkowodna to ogromne pole do popisu w kwestii sztucznych dekoracji. Rynek obfituje w różnego rodzaju ozdoby do zbiorników i tu w zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jeżeli wbrew naturalistycznemu trendowi chcemy stworzyć bajkowy podwodny świat, tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie. Sztuczne elementy mogą odwzorowywać naturalne – jak w przypadku wcześniej wspomnianych skał – ale nie muszą. Równie dobrze w akwariach słodkowodnych sprawdzą się ceramiczne groty, figurki, wraki statków czy korzenie obsadzone mchem. W tym ostatnim przypadku należy tylko mieć na uwadze, że sztuczne rośliny nie produkują potrzebnego tlenu, dlatego nie warto przesadzać z ich ilością.
Ciekawym uzupełnieniem aranżacji akwarium może być również tło strukturalne lub napowietrzacz z kolorowym oświetleniem.
Jesteście zainteresowani tematem akwarystyki słodkowodnej? Tu znajdziecie kompleksowy poradnik akwarystyczny: https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/category/akwarystyka-slodkowodna/