Z I Komunią Świętą kojarzy się przede wszystkim kolor biały i zwykle dominuje on zarówno w strojach dzieci, jak i ozdobach w kościele i wnętrzach, w których spotykają się przy tej okazji rodziny. Towarzyszy mu jednak także kolor żółty lub złoty, czasem dodatkowo srebrny. Wszystko ma składać się na odświętną, malowniczą całość, podkreślającą wagę wydarzenia, jakim jest I Komunia Święta.
Jakie ozdoby stosować z okazji I Komunii Świętej?
Do najbardziej tradycyjnych ozdób na tę okazję należą wstążki, z których wiąże się piękne kokardy. Drugim powszechnie obecnym elementem są bukiety – zarówno z kwiatów świeżych, jak i sztucznych.
Jednak wraz z biegiem czasu jest dostępnych coraz więcej innych ozdób nawiązujących do tematyki I Komunii Świętej:
- filigranowe ozdoby z drewna, często opatrzone stosownym tekstem lub grafiką
- girlandy, np. z połączonych ze sobą kielichów z tworzywa, z napisem IHS
- dedykowane serwetki
- obrusy
- świece dekoracyjne
- banery
- pokrowce na krzesła
- figurki ozdobne – np. aniołki, czy klęczące dzieci
- balony na Komunię w bardzo różnej kolorystyce, często ze stosownym napisem i motywem graficznym.
Dlaczego właśnie balony?
Balony mają spore walory dekoracyjne – można z nich ułożyć mnóstwo różnych dekoracji przestrzennych, mieszając przy tym ich kolory i wielkości. Poza tym balony nie zawsze muszą mieć klasyczny kształt. Często są one robione ze specjalnej folii i wtedy nadaje im się różne kształty – np. liter wchodzących w skład napisu IHS albo gwiazd, czy serc.
Balony na Komunię można wykorzystać pojedynczo, parami i w większych grupach. Dzięki temu dają one spory wachlarz możliwości dekoracyjnych. W dodatku łatwo połączyć je z dekoracjami innego typu: choćby ze wstążkami, czy kwiatami.
Balonami można przystroić meble – stoły, krzesła, czy ławki – ale i elementy samego wnętrza: ściany, okna, drzwi, kolumny, czy poręcze schodowe.
Odpowiednio podświetlone, balony i stworzone z nich kompozycje ozdobne dodatkowo zyskają na estetyce.
Nie tylko białe balony
Dosyć często na I Komunię wybiera się balony białe albo białe z napisem lub grafiką tematyczną – najczęściej złotą. Jednak dzisiaj dopuszcza się coraz większy wachlarz barw, jeśli chodzi o balony na Komunię. Chodzi np. o balony różowe w przypadku dziewczynki, czy niebieskie w przypadku chłopca. Oprócz tego estetycznie wyglądają też balony srebrne i złote, także w wersji z metalicznym połyskiem.
Dzięki różnorodnej gamie przede wszystkim pastelowych barw, balony sprawdzają się w pomieszczeniach różnej wielkości i z różnym oświetleniem, urządzonych w dowolnym stylu.
Ostatnio sporą popularnością zaczynają cieszyć się przeźroczyste balony transparentne. Są ozdobne same w sobie, a dodatkowo można je wypełnić różnobarwnym konfetti, co jeszcze zwiększa ich ozdobny charakter.
Balony można wypełnić powietrzem lub helem, dzięki czemu mogą latać tuż pod sufitem, co też da bardzo miły dla oka efekt końcowy.