Na świecie jest wiele różnych religii. Wciąż powstają ich odłamy lub całkiem nowe wierzenia o początkach świata i ludzi. Buddyzm to stara i wciąż aktualna religia, jedna z czterech wielkich religii, którą założył indyjski książę Siddhartha Gautama z rodu Śakjów około 500 lat p.n.e. Prawda jest taka, że nowoczesnemu człowiekowi z Zachodu ciężko byłoby zrozumiem istotę buddyzmu, gdyby nie literatura przygotowana przez specjalistów, przekładająca całą wiedzę duchową, moralną i religijną. Ale zacznijmy od początku.
Kim był Budda?
Gdy około 563 r. p.n.e. w Lumbini (dzisiejszy Nepal) żona króla Suddhodana urodziła chłopca, mędrzec przepowiedział mu przyszłość, iż będzie on wiódł święte życie. Królowi przepowiednia nie spodobała się, dlatego nie pozwalał księciu opuszczać murów posiadłości królewskiej. Dziecko, a później młodzieniec, jako książę Sinddartha Gautama był otoczony luksusem. W wieku 16 lat ożenił się z księżniczką Jasodharą, a ze związku tego urodził mu się syn Rahul.
Pomimo sielankowego życia, gdzie niczego nie brakowało, książę Sinddarha bardzo chciał poznać świat poza zamkiem. Chęć poznania świata zewnętrznego była tak silna, iż pewnego dnia wymknął się z pałacu wraz ze służącym. Widok zewnętrznego świata na zawsze zmienił życie księcia. Wkrótce potem opuścił swoją rodzinę.
Sześć lat po tym wydarzeniu i wielu postach oraz przemyśleniach, doświadczył olśnienia i poznał prawdę życia na Ziemi. Poznał wszystkie swoje wcielenia, tajemnicę cierpienia i jak postępować, by cierpienie oddaliło się od człowieka. W ten sposób stał się Buddą, czyli Przebudzonym i zaczął głosić swoją filozofię wśród innych.
Istota buddyzmu, czyli o tym, jak to pojąć?
Nowoczesnemu człowiekowi z Zachodu, religie Wschodu są trudne do zrozumienia. Aby je pojąć, musimy sięgnąć po fachową, ale też przystępnie napisaną lekturę o buddyzmie. Mnisi, którzy nazywają się buddystami, nie czczą Buddy, tylko postępują według jego wskazówek. Powstały księgi, które doczekały się interpretacji w języku, który stał się dla nas przystępny.
Literatura buddyzmu dzieli się na traktaty filozoficzne, te o charakterze religijnym oraz obejmujące wszystkie strefy życia poradniki dotyczące szczęścia, spokoju, medytacji. Warto wybrać książkę, gdy jest się na początku drogi związanej z medytacją i osiągnięciem duchowej równowagi, a także inspirować się buddyjskimi mądrościami, nawet jeśli jest się wyznawcą innej wiary.
Małżeństwo duńskie zakłada 500 ośrodków medytacyjnych na Zachodzie
Pisarz duński, Lama Ole Nydahl, który jako jeden z pierwszych osób Zachodu został upoważniony do szerzenia buddyzmu na całym świecie, napisał wiele książek ta temat tej religii, a jego książki zostały przetłumaczone na 30 języków. Ole został wyuczony na nauczyciela medytacji w odłamie szkoły Karma Kagyu, jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego, działającej pod przewodnictwem XVII Karmapy Trinleja Taje Dordże i otrzymał imię Lama.
Ole i jego żona Hannah (nauczycielka i tłumaczka w szkole Karma Kagyu) zostali poproszeni przez XVI Karnapę o zakładanie na Zachodzie ośrodków medytacji. Powstało ich około 500 i noszą nazwę Buddyzm Diamentowej Drogi.
Jest też inny odłam buddyzmu, a mianowicie- Zen. Obydwa nurty różnią się od siebie, dlatego, aby zgłębić istotę rzeczy, potrzebujemy odpowiedniej literatury, która przedstawi nam podstawy istniejącej już od ponad dwóch i pół tysięcy lat religii i pomaga odnaleźć ludziom wewnętrzny spokój oraz życiową drogę.
Książki o buddyzmie w języku polskim
W obecnych czasach buddyzm na Zachodzie przestał szokować. Pojawiło się wielu praktykujących wyznawców, dzięki założonym szkołom medytacji. Aby zrozumieć, czym jest buddyzm tybetański, a czym Zen, musimy dokładnie o nich poczytać w książkach o buddyzmie. Ciekawymi i wciągającymi pozycjami są m.in.:
1. O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu Lama Ole Nydahla. Autor przejrzyście i prosto wyjaśnia podstawowe zagadnienia filozofii buddyjskiej oraz funkcjonowania metod prowadzących do osiągnięcia etapu oświecenia;
2. Wprowadzenie do Buddyzmu Zen Daisetz Teitaro Suzuki, japoński profesor filozofii buddyjskiej, myśliciel i popularyzator nauk na Zachodzie. Autor w książce zawarł całą duchowość Dalekiego Pozycja ta jest pomocą przy uzyskaniu doświadczenia i oświecenia;
3. Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji Thích Nhất Hạnha. Książka uczy jak trenować swój mindfulness, czyli bycie w pełnej uwadze. Całość napisana pięknym, poetyckim językiem i przybliża ludziom z Zachodu, jak wiele tracą, będąc narażeni na setki bodźców informacyjnych przez cały czas;
4. Indyjskie korzenie – tom I serii Buddyzm dla dzieci;
5. Buddyzm Mahajama Paul William
Szkoła medytacji i zgłębianie książek o buddyzmie dla początkujących
Najlepszą nauką medytacji dla początkujących, jest zajrzenie do szkoły medytacji, do stowarzyszeń, organizacji, grup ludzi praktykujących medytację i tam uczyć się jej technik oraz zadawać nurtujące nas pytania. W zaciszu domowym usiądźmy z książkami o buddyzmie i studiujmy ich treści.
Niewtajemniczeni, którzy nigdy nie mieli do czynienia z buddyzmem i medytacją, mogą zacząć swoją literacką przygodę poprzez sięgnięcie do książki o buddyzmie dla dzieci. Buddyzm dla dzieci to pozycja składająca się z kilku tomów, z czego pierwszy tom jest zatytułowany: Indyjskie korzenie.
Są tam napisane prostym, bardzo przystępnym językiem opowiadania o dążeniu do poznania prawdy, uprzejmości, medytacji, obserwacji, pomysłowości, ponownych narodzinach, równości, skrusze, ułudzie, wyznaniu. Poznamy Buddę, Anandę i innych myślicieli buddyjskich. Książka jest bogato ilustrowana.
Gdy już będziemy mieć za sobą tę pozycję, sięgnijmy po książki o buddyzmie napisane dla dorosłych.
Autor tekstu:
Beata Goździk,
copywriter i autorka książki
„Bierz plecak i lecimy”
(wyd. Psychoskok, Konin 2018)
oraz lektorka audiobooków.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Budda_Siakjamuni,
- http://diamentowadroga.pl/dd31/cieszcie_sie_zjawiskami_ale_nie_pozwalajcie_im_sie_schwytac,
- https://mahajana.net/biblioteka/teksty/buddyzm.
.
Same świetne pozycje. No, warto je przeczytać.