Home RozwójNajciekawsze kierunki humanistyczne
Najciekawsze kierunki humanistyczne

Najciekawsze kierunki humanistyczne

W ostatnich latach pojawiło się dużo negatywnych komentarzy dotyczących studiów humanistycznych. Główny zarzut dotyczy tego, że miejsc pracy dla absolwentów jest coraz mniej i może niebawem pojawić się bezrobocie strukturalne. Jednak jak pokazuje życie, możliwości znalezienia pracy zależą od bardzo wielu czynników, a ukończony kierunek studiów jest tylko jednym z nich. Wiele zależy od nas samych – od naszej pracy podczas studiowania, dokształcania się, poszerzania konkretnych umiejętności. Dlatego jeśli naprawdę nam zależy i mamy w sobie odpowiednią dozę samozaparcia – nie powinniśmy obawiać się studiów humanistycznych. Jakie ciekawe kierunki czekają na maturzystów?

Stosunki międzynarodowe

To w ostatnich latach popularny i bardzo ciekawy kierunek. Szczególnie dla osób, które interesują się polityką, obecnymi wydarzeniami na arenie międzynarodowej, historią różnych krajów oraz wzajemnymi powiązaniami gospodarczymi między nimi. Z racji tego, że nasz kraj należy do Unii Europejskiej, to właśnie w jednej z wielu unijnych instytucji można znaleźć zatrudnienie po ukończeniu stosunków międzynarodowych.

Nie są to jednak oczywiście jedyne możliwości. Globalizacja powoduje, że nie musimy wiązać swojej przyszłości z jednym krajem – możemy mieszkać w wielu miejscach, a skończone studia mogą nam pomóc znaleźć pracę niemal wszędzie. Na kierunku stosunki międzynarodowe będziemy uczyć się nauk ekonomicznych, społecznych czy politycznych. Poznamy powiązania pomiędzy państwami, wzajemne oddziaływanie gospodarek czy prawne aspekty tychże relacji. Dobrze jest, by osoba zainteresowana tym kierunkiem, równocześnie kształciła się językowo – oprócz angielskiego dobrze jest znać francuski czy hiszpański.

Filologia polska

Większości osób filologia polska kojarzy się wyłącznie z pracą nauczyciela. I choć rzeczywiście jest to jedna z opcji dalszej kariery, to warto spojrzeć na inne możliwości. Osoba po filologii polskiej biegle włada językiem polskim, zna kulturę oraz literaturę naszego kraju. Ogólnie rzecz biorąc posiada bardzo rozległą wiedzę dotyczącą języka w różnych jego aspektach.

Dzięki temu świetnie sprawdzi się chociażby jako copywriter. Osoby, które pierwszy raz spotykają się z tym zawodem, pewnie są ciekawe czym się on zajmuje. Jest twórcą treści – potrafi wyszukać informacje oraz napisać artykuły na różne tematy. Zatrudnienie można znaleźć w wielu agencjach marketingowych – przy tworzeniu tekstów na strony klientów, wywiadów czy tekstów SEO. Dobrze by oprócz filologii interesował się jakąś inną dziedziną, np. marketingiem, prawem czy grami wideo.

Coaching

Stosunkowo nowym kierunkiem, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie obecnego rynku pracy, jest coaching. Osoba wybierająca się na takie studia będzie musiała zdobyć wiedzę z dziedzin takich jak psychologia, ekonomia czy zarządzanie. Ten kierunek oprócz chęci nauki mocno stawia na kandydatów, którzy posiadają kompetencje społeczne, są empatyczne, otwarte, chcące pomagać innym oraz nie oceniające ludzi z góry. Coach to osoba, która ma za zadanie pomóc innym w zdobyciu upragnionych celów i ukierunkować na działania, dzięki którym oni pozbędą się jakiegoś problemu. Zazwyczaj zajęcia na tym kierunku prowadzą osoby na co dzień pracujące w tym zawodzie, a ich zadaniem jest rozwijać u studentów Kluczowe Kompetencje Coacha, które będą zgodne ze standardami ICF – czyli International Coach Federation.

Studia humanistyczne to dobry wybór dla osób, które nie czują się dobrze w przedmiotach ścisłych, za to są kreatywne, nieschematyczne, otwarte na świat, wolą kontakt i pracę z drugim człowiekiem. Odebranie wyższego wykształcenia w kierunku, który nas interesuje oraz zdobywanie pierwszych doświadczeń już na etapie kształcenia, da nam większe szanse na rynku pracy – bez względu na to, czy ukończymy stosunki międzynarodowe, czy coaching stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.