Home DuchowośćNabożeństwa różańcowe- skąd pochodzą
Nabożeństwa różańcowe- skąd pochodzą

Nabożeństwa różańcowe- skąd pochodzą

Odmawianie Różańca Świętego – tak nazywana jest szczególna modlitwa, którą katolicy i nie tylko, odmawiają kierując do Najświętszej Maryi Panny swoje myśli, przemyślenia, przebłagania za grzechy, dziękczynienie za otrzymane łaski. Modlitwa różańcowa jaką znamy dziś, nie zawsze tak wyglądała, a jej forma zmieniała się na przestrzeni wieków. Za ojca Różańca Świętego uważa się św. Dominika, któremu miała się objawić Matka Najświętsza i przekazać rozpowszechnianie tej modlitwy na całym świecie. Nie był to jednak Różaniec w dzisiejszej formie. Różaniec stał się dla św. Dominika skuteczną bronią w walce z herezją albigensów. Legenda głosi, że to właśnie w czasie jednej z wypraw zrodziła się modlitwa zwana różańcową. Pomimo postów i modlitw posługa św. Dominika nie przynosiła wymiernych owoców. Wówczas objawiła się Matka Boża i poleciła Dominikowi, by nie tylko głosił kazania, lecz by połączył je z odmawianiem tzw. Psałterza Maryi, czyli 150 Zdrowaś Maryjo i 15 Ojcze nasz. Od tej pory św. Dominik przeplatał swoje nauki modlitwą różańcową. Nazwa Różańca wywodzi się ze średniowiecza. W tamtych czasach świat traktowano jako księgę o Panu Bogu, a w przyrodzie dopatrywano się rzeczywistości duchowych. Szczególną rolę pełniły kwiaty, które symbolizowały różne cechy. Często też ofiarowywano i składano kwiaty Bogu, a modlitwy traktowane były jako duchowe kwiaty i dlatego odmawianie różańca porównywano z dawaniem Matce Bożej róż. Stąd też modlitwę tę nazwano wieńcem z róż, czyli różańcem. Ostateczny kształt modlitwy różańcowej ustalony został w XV wieku, dzięki dominikaninowi Alamusowi a la Roche (1428-1475). On ustalił liczbę 150 „Zdrowaś Maryjo” na wzór 150 psalmów, które podzielił na dziesiątki, przeplatane modlitwą „Ojcze nasz”. Dla rozpowszechniania tej modlitwy założył pierwsze bractwo różańcowe. Dzięki zakonowi dominikańskiemu modlitwa różańcowa już w XV wieku stała się znana w całym Kościele. Do dziś odprawiane są nabożeństwa różańcowe, a miesiącem poświęconym Maryi i różańcowi jest październik. W dni powszednie jak i w niedzielę wierni odmawiają przed Mszą św. Różaniec – zazwyczaj o godz. 17 lub godz. 17:30.

Nabożeństwa różańcowe a duchowość

 

nabożeństwo różańcowe

Pierwszą i najstarszą modlitwą chrześcijan jest modlitwa, której nauczył sam Jezus – „Ojcze Nasz”. Dlatego też pierwsze reguły zakonne zobowiązywały mnichów do wielokrotnego powtarzania właśnie tej modlitwy. Na przykład reguła benedyktyńska jeszcze w XI wieku nakazywała braciom zakonnym codziennie odmawiać 150 razy „Ojcze nasz” na wzór kapłańskiego oficjum złożonego ze 150 psalmów.

Od pierwszych wieków chrześcijaństwa odczuwano także ogromną potrzebę proszenia o wstawiennictwo Najświętszą Maryję Pannę, dlatego w XII wieku utrwalił się w Kościele zwyczaj odmawiania pozdrowienia, którym w scenie zwiastowania Anioł przywitał Maryję, czyli „Zdrowaś Maryjo”. Obecna forma „Zdrowaś Maryjo” ukształtowała się w XV wieku, a zatwierdził ją Pius V w 1566 roku. Z czasem do modlitwy „Ojcze nasz” zaczęto dodawać „Zdrowaś Maryjo”. I tak te dwie modlitwy dały początek różańcowi.

Różaniec odmawiany był jako modlitwa wstawiennicza do Matki Boga, by wybłagać potrzebne łaski, uchronić przed gniewem bożym, przebłagać za popełnione grzechy i wyprosić za Jej wstawiennictwem łaski u Pana Boga.

Wierni odmawiali i odmawiają różaniec, wierząc, że wyproszą u Matki Bożej potrzebne łaski posiłkując się różnorodnymi różańcami – najpierw były to samodzielnie wykonane wieńce z dzikich owoców, później przybrały inne formy – z drewna, kamienia, szkła, metalu, tworzywa.

Obecnie to, jakiego używamy różańca do modlitwy, zależy od naszego upodobania, gustu – w bogatej ofercie sklepów z dewocjonaliami znajdziemy przeróżne różańce – tradycyjne, różańce jako bransoletki na rękę, a nawet pierścionki. Takie różańce wykonane są ze srebra, złota, drewna lub innych materiałów.

Możemy zaopatrzyć się w różaniec, który składa się tradycyjnie, z 5 dziesiątków różańca ( po 10 szt koralików do odmawiania modlitwy), lub jednego „dziesiątka”, który odmawiamy 5 razy. W ofercie sklepów można nabyć też obrączki czy bransolety z 10 „wybrzuszeniami” , które służą do codziennego odmawiania różańca. Różnorodne formy służą temu, by w różnorodnych warunkach, nie tylko podczas nabożeństw poświęconych różańcowi , modlić się nie zwracając niczyjej uwagi – w pociągu, w tramwaju, na spacerze. Mnogość różnorodnych form jest dowodem na to, że różaniec jest chętnie kupowanym przedmiotem służącym tej szczególnej modlitwie.

Święty Jan Paweł II był zagorzałym wyznawcą i codziennie modlił się na różańcu zachęcając do tej szczególnej modlitwy wszystkich – i małych i dużych. Na wielu zdjęciach, filmach, relacjach można go zauważyć zatopionego w modlitwie z różańcem splecionym na dłoniach.

Tradycją już jest, że dzieci przystępujące do I Komunii Świętej otrzymują różaniec – zazwyczaj dziewczynki otrzymują białe, chłopcy ciemne, najczęściej czarne z intencją, by odmawiały go wraz ze swoimi rodzinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.