Home RozwójLeasing zwrotny samochodu i innego sprzętu
Leasing zwrotny samochodu i innego sprzętu

Leasing zwrotny samochodu i innego sprzętu

Artykuł partnera.

Wielu przedsiębiorców, którzy chcą pozyskać środki finansowe na działalność lub zakup nowego sprzętu, decyduje się na leasing zwrotny. To korzystna forma finansowania, jednak wymaga spełnienia pewnych warunków. Jakich konkretnie?

Jak wygląda leasing zwrotny?

W przypadku pojazdów, ale też innego rodzaju sprzętu, leasing zwrotny jest transakcją, w której właściciel sprzedaje auto firmie leasingowej, a w zamian otrzymuje gotówkę. Zaleta jest taka, że samochód jest nadal w Twoim posiadaniu i możesz z niego swobodnie korzystać.

Druga opcja to refinansowanie samochodu pożyczką leasingową, która jest kredytem udzielanym przez leasingodawcę na sfinansowanie zakupu środka trwałego.

Leasing zwrotny obejmuje m.in. samochody osobowe, ciężarowe, ciągniki, naczepy i inny sprzęt rolniczy, maszyny budowlane czy produkcyjne, a nawet nieruchomości komercyjne.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać leasing zwrotny?

Przede wszystkim środki trwałe powinny być w chwili sprzedaży wolne od zastawów. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy będący zastawnikiem bank jest także leasingodawcą udzielającym leasingu zwrotnego.

Ważna jest wielkość rynku wtórnego – im bardziej typowa maszyna czy samochód, tym łatwiej dostaniesz leasing zwrotny. Ważny jest też wiek – leasing zwrotny samochodu trudno uzyskać, jeśli auto jest starsze niż 6-7 lat (dla maszyn to 10 lat). Natomiast kwota podlegająca finansowaniu może być całkiem spora i wynosić nawet kilkaset tysięcy zł netto.

Leasing zwrotny to pełna procedura, przy której potrzebne są:

  • dokumenty finansowe,
  • informacje o majątku i zobowiązaniach,
  • informacje o wiekowaniu należności i zobowiązań,
  • zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami w ZUS-ie i US,
  • dane z dowodu osobistego,
  • informacje o przedmiocie leasingu,
  • faktury zakupu z potwierdzeniem płatności.

Leasingodawcy powinieneś też dostarczyć informacje dotyczące celu leasingu oraz Twojej działalności. Firmy chętniej udzielają finansowania w sytuacji, gdy jako cel podajesz uzyskanie środków na inwestycje lub sprzęt. Gorzej uzyskać leasing zwrotny, gdy celem jest spłata innych zobowiązań czy poprawa płynności finansowej.

Leasing zwrotny i refinansowanie pożyczką leasingową a podatki

Leasing zwrotny samochodu oznacza, że sprzedajesz leasingodawcy auto na podstawie faktury VAT. Sprzedaż stanowi przychód firmy, a co za tym idzie, pojawia się obowiązek uiszczenia podatku. Firma leasingowa prześle Ci w miesiącu sprzedaży fakturę kosztową z tytułu opłaty wstępnej (wkładu własnego). Różnica pomiędzy kwotą, za jaką sprzedajesz auto, a Twoim wkładem własnym wraz z doliczonym VAT-em stanowi kwotę do opodatkowania. Co miesiąc firma leasingowa przesyła Ci też fakturę za ratę leasingu, która jest Twoim kosztem podatkowym.

W przypadku pożyczki nie dochodzi do sprzedaży, więc nie masz związanego z tym obowiązku podatkowego. Kosztem podatkowym są natomiast odsetki płatne w ratach, jednak nie jest od nich naliczany VAT. Refinansowanie samochodu pożyczką jest więc pod tym względem korzystniejsze.

Jeżeli chcesz znać więcej szczegółów, to w Leason dokładnie wyjaśnimy Ci kwestie związane z leasingiem zwrotnym czy pożyczką leasingową oraz znajdziemy propozycję odpowiednią dla Ciebie. Sprawdź, co mamy do zaoferowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.