Duchowe wsparcie jest dla wielu ludzi bardzo ważne – zwłaszcza kiedy nadchodzą chwile zwątpienia i niezrozumienia sytuacji. W tym miejscu często wkracza wiara, która niesie człowieka do kościołów, aby móc w spokoju pomodlić się o lepsze jutro, podziękować Bogu za opiekę lub po prostu wyciszyć się. Niezależnie czy w grę wchodzi msza święta, czy tylko samotne czuwanie – idąc do kościoła, zawsze oczekuje się wygodnych ławek kościelnych, które będą miały również przystosowane klęczniki. Dzięki takim ławkom można w pełni oddać się modlitwie, nie myśląc o niekomfortowej pozycji.
Nie zawsze istniała możliwość siedzenia w kościele
Historia pokazuje, że oddawanie czci Bogu niegdyś odbywało się na stojąco. Kościoły będące dużymi świątyniami pozwalały na swobodny ruch po ich powierzchni. Następnie pojawiła się możliwość zajmowania nielicznych miejsc siedzących – było to jednak przeznaczone głównie do osób chorych lub starszych, czyli tych, którym organizm nie pozwalał na długie utrzymywanie się na nogach. Wielu z nas może pamiętać czasy, kiedy to w kościele pojawiły się krzesła, co oznaczało jedno miejsce – jedna osoba. Niestety z czasem praktyka pokazała, że zapewnienie takiej ilości krzeseł jest niepraktyczne, ponieważ zajmowały dużo miejsca, co nie przekładało się na dużą liczbę osób. Ograniczały liczbę wiernych i były kłopotliwe w użyciu – fakt, że można było je przemieszczać powodował zamieszanie, które zakłócało ciszę podczas mszy świętej. Obecnie w kościołach można spotkać drewniane i długie ławki kościelne.
Jakie szczegóły można zauważyć w ławkach kościelnych?
Ławki kościelne mają typową i charakterystyczną konstrukcję, która raczej nie nadaje się do innych wnętrz, niż kościoły i domy modlitwy. Wykonane są z dobrej jakości drewna – praktycznie w całości, nie licząc drobnych elementów będących udogodnieniem. Siedzisko, oparcie i podłokietniki połączone są w jeden element, tworząc długą ławkę często wystarczającą na umieszczenie w jednym rzędzie. Posiadają stabilną konstrukcję, która umożliwia wolnostojący montaż. Istnieją modele, które można łączyć przy pomocy specjalnych łączników. Ławki kościelne ciężko przesunąć, co oznacza, że umieszczenie ich w danym miejscu jest stałe i nie przesuwają się podczas zmiany pozycji wiernych. Ich bogate zdobienia, będące głównie żłobieniami, wpasowują się w wizerunek i wnętrze danej świątyni.
Ze względu na poprawę komfortu użytkowania, ławki kościelne często wzbogacone są o:
- miękkie poduszki na siedziskach lub też są już tapicerowane podczas produkcji. Dotyczy to również oparć. Do wyboru są różnorodne kolory i materiały tak, aby każdy kościół mógł dopasować je do swojego wyglądu,
- opcję podgrzewania siedzisk,
- wbudowane monitory dla wiernych, które służą do wyświetlania tekstu modlitw czy pieśni.
Najważniejszą cechą charakterystyczną jest oczywiście klęcznik, który dostarcza wygody podczas klękania. Jest umieszczony na odpowiedniej wysokości, a niektóre modele ławek posiadają również klęczniki tapicerowane.