Home TerapiaKorzyści płynące z psychoterapii
Korzyści płynące z psychoterapii

Korzyści płynące z psychoterapii

W życiu każdego z nas bywają lepsze i gorsze momenty. Jest to niestety jego nieodłączny element i musimy umieć wyciągać wnioski z gorszych chwil naszej egzystencji, żeby w przyszłości ich albo uniknąć albo lepiej przez nie przejść. Nie każdy jest w stanie zrobić to samemu i takim właśnie osobom może pomóc psychoterapia.

W tym artykule dowiesz się w czym jeszcze może ona pomóc. Jeśli sam jesteś zainteresowany/a terapią indywidualną, warto umówić się do jednego z psychoterapeutów. W Warszawie czy innych dużych miastach można przyjść do gabinetu, ale dostępne są też wizyty online.

Zrozumienie własnej osoby

W wielu przypadkach, kiedy myślimy o przeszłości zastanawiają nas pewne zachowania lub to co je spowodowało. W wielu przypadkach na nasze czyny składają się mechanizmy, o których istnieniu nie mamy pojęcia bądź nie wiemy, jak działają. Na terapii możemy na spokojnie sam na sam z terapeutą przepracować nasze zachowania bądź reakcje i lepiej pojąć rzeczy, które nas kształtują.

Poprawienie nastroju

Z pozoru wydaje się to oczywiste i banalne, lecz sumienne chodzenie na terapie i dobra współpraca z terapeutą przynosi naprawdę pozytywne zmiany w życiu. Nie zawsze są one łatwe i szybkie, lecz w dłuższej perspektywie czasu pozwalają nam znacząco podnieść jakość naszego życia i lepiej sobie radzić w przyszłości.

Dobra diagnoza

Często, gdy udajemy się do psychiatry może on zupełnie niechcący postawić nam nietrafioną diagnozę. Nic dziwnego, w najcięższych przypadkach udajemy się do niego średnio raz w miesiącu. Terapeutę natomiast odwiedzamy raz w tygodniu co pozwala mu na lepsze poznanie nas i trafniejszą diagnozę naszych schorzeń.

Przyśpieszenie leczenia psychiatrycznego

Jeśli jesteś w trakcie leczenia jakichkolwiek zaburzeń u lekarza psychiatry, możesz przyspieszyć swoje postępy w leczeniu z pomocą terapeuty. Farmakologia i wskazówki psychiatry są potrzebne i nie należy ich w żadnym stopniu negować. Natomiast zrozumienie swoich problemów i dodatkowe przepracowanie ich pod okiem drugiego specjalisty pozwoli o wiele lepiej sobie z nimi poradzić.

Spojrzenie na pewne sprawy z innego punktu widzenia

Rozmawiając z terapeutą o naszych przeżyciach terapeucie będziemy mogli poznać jego sposób patrzenia na różne zjawiska z perspektywy osoby trzeciej. Ktoś oddalony emocjonalnie od jakiejś sytuacji jest w stanie wydać o niej osąd nie kierując się emocjami. Niestety to one często odpowiadają za niepowodzenia bądź niedostrzeganie błędów we własnym postępowaniu. Dobry terapeuta nie tylko wskaże nam, kiedy jesteśmy pod ich za dużym wpływem, ale też pomoże je kontrolować w przyszłości.

Rozwój osobisty

Jednym z największych plusów psychoterapii jest zdecydowanie pomoc w rozwoju osobistym. Pod okiem psychologa możemy pozbyć się blokad nie pozwalających nam przykładowo na zmianę pracy czy kierunku kształcenia.

Argumenty przemawiające za psychoterapią można wymieniać godzinami a ich końca i tak nie będzie widać. Badania w tej dziedzinie trwają w najlepsze i każdego dnia do psychologów docierają kolejne metody pomagania pacjentom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.