Festiwal Filmowy w Gdyni to zapisało się na kartach historii naszego kraju oraz całej Europy jako jedna z najstarszych tego typu imprez. Legendarne Złote Lwy są corocznie wręczane w kategorii Konkursu Głównego. Jakie filmy wyróżniono w tym roku?
Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego
Historia jedynej, wielkiej i takiej, którą ma się raz na całe życie miłości. Jednak nie zwiedźcie się! Film ukazuje olbrzymi kunszt reżyserski Pawlikowskiego, format 1:33, skupienie na obrzeżach kadrów, wyjątkowa gra aktorska, najlepsza jak do tej pory rola Tomasza Kota i Joanny Kulig, a wszystko zawarte w monochromatycznych, surowych scenach.
Kler Wojciecha Smarzowskiego
Choć Zimna Wojna przejdzie do legendy polskiej kinematografii, to Kler wywołuje najwięcej kontrowersji. Zgodnie z tytułem, Smarzowski wziął pod ostrzał głównych przedstawicieli Kościoła katolickiego. Film przedstawia perypetie trzech księży. Ten film koniecznie trzeba obejrzeć! Repertuar kin we Wrocławiu, a także inne kina wyświetlają ten film przynajmniej co godzinę.
Autsajder Adama Sikory
Kolejny z filmów odsłaniających niechlubną stronę naszego kraju. Głównym bohaterem jest Janek, wrażliwy i zakochany student malarstwa, który przez swojego kumpla popada w tarapaty ze Służbą Bezpieczeństwa… W tle rozgrywają się dramatyczne wydarzenia w kopalni Wujek, zostaje wprowadzony stan wojenny. Jesteście ciekawi?
Kamerdyner Filipa Bajona
Wielowątkowy film rozgrywający się na przestrzeni czterdziestu pięciu lat opowiada losy rodziny Kraussów, majętnego, pruskiego rodu, historię rodowitych Kaszubów oraz Polaków. Rewelacyjny Janusz Gajos w roli Bazylego Miotke, przywódcy i patriotycznego bohatera walczącego o przyłączenie Kaszub go granic polskich.
W tym filmie na uwagę zasługują piękne zdjęcia, fascynujące kreacje aktorskie oraz fenomenalna, kaszubska epopeja. Aktualnie film jest w zapowiedziach kina Wrocław.
Krew Boga Bartosza Konopki
Coś, co zwykle nie wzbudza popularności, jednakże od czasu do czasu pojawia się, zadziwiając tych, którzy zdecydowali się to obejrzeć. Z pewnością czytając recenzję niektórym przypomni się Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem, jednak nie warto się zwodzić! To unowocześniona wersja średniowiecznej sagi o wojownikach, magii i oczywiście – miłości.
Ułaskawienie Jana Jakuba Kolskiego
Jan Jakub Kolski? Obowiązkowo. Kolejny z jego filmów, po których trzeba zbierać serce (i szczękę) z podłogi. Film bardzo osobisty, której główną nicią fabularną jest podróż rodziców z trumną syna – żołnierza zabitego przez UB-eka. Pragną dla swojego syna spokoju i wiecznego odpoczynku. Reżyser otwiera przed nami historię swojej rodziny.
Pewnego razu w listopadzie Andrzeja Jakimowskiego
Niezapomniana Agata Kulesza i Grzegorz Palkowski, którzy wcielili się w rolę matki i syna. Stracili cały majątek i poddani eksmisji, tułają się po Warszawie szukając noclegu i godności. Czy ją znajdą? Nieoczekiwany obrót akcji przynosi ukazanie chuligaństwa podczas Marszu Niepodległości.