Home ZdrowieJakie są wskazania do rehabilitacji?
Jakie są wskazania do rehabilitacji?

Jakie są wskazania do rehabilitacji?

Artykuł partnera.

Przy problemach z poruszaniem się świetnie sprawdza się rehabilitacja, bo dzięki niej możliwe staje się przywrócenie sprawności, zredukowanie dolegliwości bólowych. Z rozwiązania tego korzysta się po operacjach, urazach, wypadkach. Kluczową kwestią rehabilitacji staje się to, aby dobrać ją indywidualnie do danego pacjenta, bo każdy przypadek jest inny, więc wymaga dopasowania właściwego zestawu ćwiczeń podlegającego ciągłym zmianom, zgodnie z aktualną kondycją danej osoby.

Jakie wyróżnia się rodzaje rehabilitacji?

Rehabilitacja ma wiele imion, może być przykładowo medyczna, zalecana przede wszystkim przy różnego typu niepełnosprawnościach fizycznych i psychicznych. Niezbędna staje się opieka specjalistów, czyli lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów. Rehabilitację medyczną wdraża się w celu usunięcia powstałych deficytów zdrowotnych. Jest także rehabilitacja specjalistyczna, dopasowana do konkretnego schorzenia i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Można mówić również o rehabilitacji społecznej, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, aby pobudzić pacjenta do aktywności społecznej, stania się bardziej niezależną jednostką. Kolejną opcją jest terapia logopedyczna, przepisywana przy zaburzeniach mowy, do których dochodzi na skutek urazów, wypadków. Wyróżnia się też wiele zabiegów rehabilitacyjnych, czyli przykładowo kinezyterapię w postaci leczenia ruchem, fizykoterapię przy wykorzystaniu przykładowo ultradźwięków, prądu elektrycznego, promieniowania podczerwonego, pola magnetycznego. Są także masaże lecznicze, terapia manualna obejmująca szereg technik.

Kiedy wskazana jest rehabilitacja?

Jest wiele wskazań do przeprowadzenia rehabilitacji, poleca się ją chociażby po przebytym urazie lub kontuzji. Jeśli ktoś zmaga się z wadą postawy, to również powinien pomyśleć o odwiedzeniu fizjoterapeuty w celu jej skorygowania, bo może się pogłębić i generować dodatkowe problemy zdrowotne. Niektórzy zmagają się z rozmaitymi wadami wrodzonymi, w ich przypadku również godna polecenia jest rehabilitacja, oczywiście dobrana do konkretnego przypadku.

O umówieniu się na wizytę u rehabilitanta warto pomyśleć po przebyciu zawału serca, wdrażana jest wtedy rehabilitacja kardiologiczna. Z usług fizjoterapeuty zaleca się korzystać przy chorobach układu oddechowego, przy dolegliwościach ciążowych i porodowych. Jeśli ktoś zmaga się z otyłością, również powinien pomyśleć o pomocy specjalisty. Jeżeli komuś potrzebny jest osteopata, to warto zapoznać się z ofertą gabinetu rehabilitacji w Częstochowie OsteoFly.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.