Home DuchowośćJakie czynności wchodzą w zakres opieki nad grobami?
Jakie czynności wchodzą w zakres opieki nad grobami?

Jakie czynności wchodzą w zakres opieki nad grobami?

Warszawa, to miejsce tętniące imprezami, ciągłymi spotkaniami, zabieganymi ludźmi, ale i niestety okalane wieloma cmentarzami. Ciągła bieganina sprawia, że nie każdy może pozwolić sobie na odpowiednią opiekę nad grobowcami swoich najbliższych. Nie jest to powód do wstydu. Niestety tempo życia staje się coraz szybsze. Warto jednak w takich momentach poprosić o pomoc. W tym przypadku wynająć firmę, która kompleksowo zajmie się tym, na co my nie możemy znaleźć wystarczającej ilości czasu. Opieka nad grobowcami, regularna ich pielęgnacja, mycie i sprzątanie oraz wymiana kwiatów. To sporo obowiązków, które możemy zlecić profesjonalistą.

Trudne wybory

Wiele osób uważa, że opieka nad grobowcami najbliższych, to ich obowiązek. Rzeczywiście tak jest. Powinniśmy pamiętać o ważnych dla nas osobach, nawet gdy opuszczą naszą planetę. Nikt jednak nie powiedział, że musimy robić to osobiście. Codzienne obowiązki sprawiają, że często musimy wybierać. Natłok spraw może przytłoczyć nawet najlepiej zorganizowane osoby. Jeżeli sami nie dajemy sobie z nimi rady, nie bójmy się prosić o pomoc. Sprzątanie i mycie grobowców, to rzecz którą z powodzeniem mogą zrobić za nas inni. Nie staniemy się przez to wyrodnymi dziećmi nieżyjących rodziców, czy dziadków. Najważniejsza jest przecież pamięć. Bez względu na to, czy nowe kwiaty postawimy osobiście, czy jedynie za nie zapłacimy. 

Zagraniczna rozterka

Często z usług firm kompleksowo zajmujących się opieką nad grobowcami, korzystają osoby przebywające na co dzień poza granicami Polski. Niestety życie w innym kraju sprawia, że pewne rzeczy zwyczajnie musimy powierzyć komuś innemu. Przylot do rodzimego państwa w celu sprzątania i mycia grobowca, wydaje się trochę nierozsądny. Przyjazd jedynie by postawić nowe kwiaty, trochę lekkomyślny. Oczywiście odwiedzenie kwater najbliższych nam osób jest ważne. Możemy to jednak zrobić w dowolnym czasie. Grobowce zaś powinny być konserwowane regularnie.

Kompleksowa opieka nad grobowcami- co to właściwie oznacza?

Decydując się na usługi firmy, która zajmuje się kompleksową opieką nad grobowcami, warto sprawdzić co wchodzi w zakres jej usług. Zazwyczaj są to podstawowe obowiązki związane z codzienną eksploatacją pomników. Najprawdopodobniej w ramach usługi otrzymamy sprzątanie i mycie grobowca, wymianę kwiatów, ale czy coś jeszcze? Okazuje się, że lista zadań które możemy powierzyć w ramach kompleksowej opieki nad grobowcami jest znacznie dłuższa. Wiele przedsiębiorstw oferuje dodatkowo między innymi;

  • zapalenie znicza
  • uporządkowanie terenu wokół nagrobka
  • drobne naprawy pomników
  • wymiana liter na nagrobkach
  • ułożenie trawy z rolki, wysypanie kamieni, czy ułożenie kostki wokół pomnika

Co ciekawe, oprócz usług typowo związanych z opieką nad grobem i jego wyglądem, w ofercie firm coraz częściej pojawia się także odśnieżanie, czy regularne usuwanie spadających liści. Należy pamiętać, że z pomocy profesjonalistów możemy skorzystać jednorazowo, gdy wystąpi taka potrzeba lub regularnie. Wszystkie szczegóły zależą od indywidualnej umowy. Jak widać jednak, kompleksowa opieka nad grobowcami, to nie tylko podstawowe, niezbyt wyszukane czynności. Dodatkowym atutem jest stała konserwacja pomników, często wykonywana dodatkowo przy klasycznym sprzątaniu. Taki zabieg sprawia, że grobowiec zyskuje nie tylko wygląd, ale również dodatkowe lata. Prawidłowo zabezpieczony nagrobek nie będzie narażony na uszczerbek spowodowany warunkami atmosferycznymi. Zatem tak usługa może przynieść znacznie więcej korzyści, niż początkowo zakładaliśmy.

Artykuł powstał we współpracy z: https://jakubisiak.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.