Home ZdrowieJaka jest jedyna skuteczna metoda walki z zaćmą?
Jaka jest jedyna skuteczna metoda walki z zaćmą?

Jaka jest jedyna skuteczna metoda walki z zaćmą?

Artykuł partnera.

Jaka jest jedyna skuteczna metoda walki z zaćmą? Katarakta, czyli zaćma, jest chorobą oczu polegającą na przedwczesnym starzeniu się soczewki, a także zmianach w ich uwodnieniu. Czy można ją wyleczyć? Oczywiście, że tak. Pozostaje jednak pytanie w jaki sposób. Nie wszystkie metody są skuteczne. Wyjaśniamy, jak to zrobić, aby zaćma już nie powróciła.

Kto najczęściej choruje na zaćmę?

Zaćma najczęściej dotyka osób, które ukończyły 50. rok życia. Oczywiście zdarza się również u młodszych pacjentów, ale stanowią oni rzadkość. Dlatego też osoby po 50-tce powinny regularnie badać wzrok. Wcześnie wykryta katarakta pozwoli uniknąć wielu niedogodności związanych ze zmętnieniem soczewki oka.

Czynnikiem sprzyjającym jej powstaniu są urazy oczu, terapie lekami sterydowymi czy cukrzyca. Istnieje także odmiana katarakty wrodzonej, która jest rozpoznawana wkrótce po narodzeniu dziecka. Brak podjęcia odpowiedniej terapii sprawia, że oko noworodka nie rozwija się prawidłowo.

Jak prawidłowo wykryć zaćmę u osób dorosłych?

Jak już wspomnieliśmy, najważniejsza jest profilaktyka. Wizyty u okulisty raz na minimum 6 miesięcy pozwolą nam na wczesne wykrycie zmian w obrębie soczewki. Jeśli specjalista je dostrzeże, a wywiad z pacjentem potwierdzi objawy typowe dla zaćmy, wówczas możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że mamy do czynienia właśnie z kataraktą. Jednak można ją zdiagnozować także poza gabinetem okulistycznym. Jeśli skarżysz się na pogorszenie ostrości widzenia, a obraz wydaje się zamglony przy pogorszonym kontraście, wówczas warto skonsultować się ze specjalistą.

Osoby, które zmagają się z wymienionymi wyżej objawami przy jednoczesnym stosowaniu okularów, często popełniają ten sam błąd. Wymieniają szkła na mocniejsze. To oczywiście naturalny odruch, który ma pomóc przywrócić wzrok. Niestety, inne szkła korekcyjne nie są wyjściem z sytuacji. Zaatakowane przez zaćmę oko w ten sposób nie wyleczy się z zaćmy.

Jak przebiega zaćma?

Katarakta zalicza się do tych chorób, które mają przebieg liniowy i nie pojawiają się nagle. Pacjent nie odczuwa pogorszenia wzroku z dnia na dzień. Zaćma jest chorobą podstępną, która przez wiele tygodni pozostaje niezauważona. Dodatkowo ma charakter niesymetryczny. W skrajnych przypadkach atakuje wyłącznie jedno oko. Najlepszym dowodem na przebieg tej choroby jest fakt, że osoby, które nie badają swojego wzroku regularnie, mogą funkcjonować z zaćmą nawet kilka lat.

Jak skutecznie wyleczyć zaćmę?

W Internecie można przeczytać wiele poradników, które sugerują, że zaćmę można wyleczyć ziołami. Podawane są nawet nazwy konkretnych specyfików, których działanie rzekomo potwierdzają zadowoleni pacjenci. Niestety, wokół katarakty pojawiło się bardzo wiele legend czy niesprawdzonych informacji. Praktyka lekarska pokazuje, że leczenie zaćmy ziołami jest zwyczajnie nieskuteczne. Przy odrobinie szczęścia możemy najwyżej spowolnić przebieg choroby.

Jak zatem wyleczyć zaćmę? Operacja zaćmy to jedyna skuteczna metoda. Na stronie zacma-nfz.pl można sprawdzić ofertę na leczenie zaćmy w Czechach w ramach NFZ. To skuteczny sposób, bezpieczny a przy tym refundowany przez polski fundusz zdrowia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, po prostu wejdź na stronę zacma-nfz.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.