Home ZdrowieJak sobie radzić z łupieżem pstrym?
Jak sobie radzić z łupieżem pstrym?

Jak sobie radzić z łupieżem pstrym?

Chorobę skóry, zwaną łupieżem pstrym, wywołuje grzyb Malassezia furfur. Jest to problem dotykający znaczną część naszego społeczeństwa, a niestety, wiele kuracji pozwala się go pozbyć wyłącznie na jakiś czas. Co zatem robić borykając się z takim problemem? Jak pomoc sobie lub komuś bliskiemu, kto nie radzi sobie z tym uporczywym schorzeniem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule. Zachęcamy zatem do czytania.

Jakie są objawy łupieżu pstrego?

Łupież pstry dotyka najczęściej obszar skóry w okolicach klatki piersiowej, szyi, dekoltu i karku. Jest zakażeniem grzybiczym i charakteryzuje się świądem w miejscach zmian chorobowych oraz pojawieniem się złuszczających plam o ciemnej barwie. Plamy te są nieregularne i liczne.

Nie wolno ignorować jakichkolwiek objawów świadczących o pojawieniu się łupieżu pstrego, gdyż widoczne plamy z tygodnia na tydzień będą coraz bardziej odróżniać się od naturalnej barwy skóry.

Co sprawia, że problem powstaje?

Do powstania łupieżu pstrego przyczyniają się obecne na ludzkiej skórze drożdżaki. Gdy mają właściwe warunki rozwoju mnożą się, a wówczas choroba się uaktywnia. Poza drożdżakami na powstanie łupieżu pstrego mogą wpłynąć następujące czynniki:

  • obniżona odporność skóry;
  • zła dieta;
  • zmęczenie i osłabienie organizmu;
  • pogoda;
  • ciągły stres;
  • nadmierne pocenie się;
  • zmiany hormonalne;
  • używki – jak chociażby papierosy;
  • brak dbałości o higienę skory;
  • tłusta skóra;
  • częste noszenie nakrycia głowy, nawet w ciepłe dni – wzmożone pocenie i słaba wentylacja.

Odradza się także stosowania rzeczy, które mogłaby używać osoba borykająca się z łupieżem pstrym, takich jak szczotka do włosów czy ręcznik.

Chłopak załamany siedzi na ławce

Jak zdiagnozować problem i szybko się go pozbyć?

Wiele specjalistycznych klinik dermatologicznych zajmuje się wykonywaniem badań, które umożliwiają diagnostykę łupieżu pstrego. Nie warto lekceważyć jakichkolwiek objawów świadczących o zaistnieniu problemu i w miarę możliwości udać się do kompetentnego dermatologa. Mykologia – jako dział biologii specjalizuje się w badaniu grzybów. Dokonanie odpowiedniego badania mykologicznego jasno potwierdzi, bądź też rozwieje wszelkie nasze obawy i wątpliwości.

Leczenie łupieżu pstrego opiera się najczęściej na zastosowaniu miejscowych środków przeciwgrzybiczych. Preparaty przeciwgrzybicze niszczą problematyczne drożdżaki, a także łagodzą uporczywy świąd.

Może zdarzyć się tak, że miejscowe preparaty okażą się zupełnie nieskuteczne. Wówczas wdrażane powinno zostać leczenie ogólnoustrojowe polegające na przyjmowaniu środków doustnych. Metoda leczenia uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta i dobierana przez specjalistę.

Odpowiednia dieta ma znaczenie

Niewłaściwa dieta może być jednym z czynników wpływających na rozwój drożdżaków na naszej skórze. Do powstawania łupieżu pstrego przyczynić się mogą cukry proste, które są pożywka dla grzybów. Zatem powinniśmy do minimum zmniejszyć w naszym żywieniowym menu ilość słodyczy, słodzonych napojów, wypieków cukierniczych czy nafaszerowanych słodzikami dżemów. Warto także pamiętać o odpowiednim nawadnianiu ciała. Zbyt mała ilość wody skutkować będzie przesuszeniem skóry, a tym samym większymi skłonnościami do powstawania na niej różnych niechcianych defektów.

Z kolei zwiększmy w naszej diecie podaż produktów bogatych w:

  • witaminę A – szpinak, marchew, dynia;
  • witaminę E – pestki dyni, orzechy, olej roślinny;
  • Cynk – żółtka jaj, wątróbka;
  • Witaminy z grupy B – zielone warzywa, kasza, ryż, ciemne pieczywo.

Łupież pstry to uciążliwy problem, którego warto się pozbyć od razu. Odpowiednia terapia złagodzi objawy, a także zniweluje przyszłe szerzenie się patogenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.