Home RodzinaJak przygotować dziecko do szkoły?
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Pierwszy dzień w szkole to niezapomniany moment dla każdego ucznia, a nawet całej rodziny. Może to być czas trudny, ponieważ pojawią się nowe obowiązki i zupełnie inna organizacja życia. Od tego dnia może też pojawić się więcej problemów na co dzień, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Jak przygotować dziecko i całą rodzinę na ten przełom? Zobacz nasze porady.

Stres rodzica nie pomaga

Twoje dziecko idzie do szkoły, a Ty denerwujesz się bardziej od niego? Nie możesz pozwolić sobie na zbyt duży stres. To prawda, Twoja pociecha od teraz będzie przebywać w innym miejscu, zarówno jeśli chodzi o samą lokalizację, ale także o towarzystwo. Będzie zatem uczyć się przebywania w ławce przez dłuższy czas niż dotychczas, a także nowego sposobu oceniania jego umiejętności. Przeskok pomiędzy przedszkolem a szkołą jest niesamowicie duży, bo przede wszystkim wymaga większego skupienia i koncentracji. Nie można zatem oczekiwać od dziecka, że od razu zrezygnuje z zabawy na rzecz słuchania nauczyciela przez 45 minut. Samodyscyplina pojawi się z czasem, dlatego jest to wyzwanie też dla Ciebie jako rodzica.

Jeszcze przed pierwszym dniem…

Zatem co możesz zrobić, aby oswoić dziecko z nowymi warunkami? Po pierwsze, wybierz się z nim do nowej placówki. Skorzystaj z dni otwartych w szkole lub po prostu zabierz je ze sobą, jeśli będziesz załatwiać jakieś formalności. Koniecznie opowiedz o tym, jak wyglądają zajęcia oraz przerwy. Spróbuj oswoić go także z hałasem, który panuje podczas odpoczynku od lekcji, kiedy wszystkie dzieci przebywają na korytarzach czy boisku. Spróbuj pokazać szkołę od pozytywnej strony – to miejsce, w którym wiele się nauczy, pozna nowych znajomych lub będzie mógł bawić się na przerwach. Ważne są także informacje o samej organizacji szkoły – pojawienie się dzwonków, przechodzenie na salę gimnastyczną, nowe toalety czy jedzenie w stołówce. Wytłumacz, na czym to wszystko polega, aby dziecko czuło się bezpiecznie podczas kolejnej wizyty w szkole. Nie zapomnij przy tym opowiedzieć o swoich doświadczeniach czy starszym kuzynie, który również ostatnio wybrał się do pierwszej klasy. Unikaj negatywnego nastawienia, czyli absolutnie nie mów o nauczycielach w złym świetle czy nie komentuj nowych zmian w oświacie. Niech edukacja kojarzy mu się z kolejnym, dojrzalszym etapem w jego życiu. Przed pójściem do szkoły, wybierzcie się razem do sklepu, aby zaopatrzyć się we wszystko, co niezbędne: strój sportowy, tornister, zeszyty czy akcesoria papiernicze. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w nowe wyposażenie do szkoły, może Ci się przydać szybka pożyczka. To dobra alternatywa dla wydania ostatnich oszczędności. Raty są dopasowane do Twoich potrzeb, a Ty musisz pamiętać jedynie o terminowej spłacie. Szybka pożyczka ma ograniczone formalności do minimum.

Organizacja dnia na co dzień

Aby Twoje dziecko szybciej przyzwyczaiło się do nowej sytuacji, postaw na dobrą organizację. Odpowiadaj na wszystkie pytania, pokazuj ważne dni w kalendarzu, np. Mikołajki czy bal przebierańców, a także zaplanuj czas w domu na naukę i zabawę. Pomagaj w odrabianiu pracy domowej, spokojnie tłumacząc, co właśnie robicie. Jednocześnie, postaw też na naukę samodzielności. Co to oznacza? Przekazuj dziecku coraz więcej obowiązków, np. sprzątanie zabawek, ubieranie się czy poranne mycie się. Wdrażaj to powoli, aby Twoja pociecha mogła się do tego przyzwyczaić, a także zrozumieć, że wkracza w nowy etap. Szukasz dodatkowych możliwości, aby zyskać pieniądze na zakupy? Szybka pożyczka może rozwiązać Twoje problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.