Home EmocjeJak przebiega wizyta u psychiatry dziecięcego? Kiedy warto się na nią zdecydować?
Jak przebiega wizyta u psychiatry dziecięcego? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Jak przebiega wizyta u psychiatry dziecięcego? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Psychiatra dziecięcy zajmuje się wieloma problemami, z którymi mogą borykać się najmłodsi. Jego zadaniem jest nie tylko ich rozpoznanie i pomoc samemu dziecku, ale również rodzicom, którzy silnie przeżywają to, co dzieje się z ich córką lub synem. Dlatego też wizyta u niego jest niezwykle ważna i pomocna dla funkcjonowania całej rodziny.

Wstyd i obawy

Jeszcze do niedawna w naszym społeczeństwie panowało przekonanie, że dziecięce problemy emocjonalne mijają same, bo dzieci szybko zapominają. Inne błędne poglądy, jakie nierzadko się pojawiały, mówiły o tym, że dzieci nie mają poważnych problemów natury psychicznej, ponieważ nie są tak obciążone obowiązkami jak dorośli. Na szczęście przekonania te powoli odchodzą w zapomnienie, a wzrastająca świadomość społeczeństwa sprawia, że rodzice coraz lepiej dbają o zdrowie i stan emocjonalny swoich maluchów.

Chęć do niesienia pomocy cierpiącemu dziecku często jednak walczy z obawami i wstydem. Wciąż w wielu rodzinach choroby i zaburzenia psychiczne traktowane są jako powód do stygmatyzacji. Ludzie nie tylko martwią się, czy otoczenie nie zacznie ich wyśmiewać i wytykać palcami, ale też nie wiedzą, czego spodziewać się po takich wizytach.

W jakich przypadkach szczególnie ważny może być kontakt z psychiatrą?

Dzieci nie zawsze chcą mówić o swoich problemach, a zabiegani rodzice nie zawsze mają możliwość, by odnotować wszystkie sygnały we własnym zakresie. Nieco łatwiejsze wydaje się to w przypadku mniejszych dzieci, które spędzają więcej czasu ze swoimi bliskimi. Trudniejsze wydaje się, gdy mówimy o nastolatkach, potrafiących skutecznie odcinać się od rodziców i zamykających wyłącznie we własnym świecie lub w gronie przyjaciół.

Są jednak sytuacje, w których niezależnie od sygnałów ze strony dziecka (lub ich braku) należy poświęcić synowi lub córce szczególną uwagę. Do takich sytuacji w pierwszej kolejności należy separacja i rozwód rodziców lub też śmierć bliskiej osoby. Dzieci i młodzież odbierają je jako sytuacje mocno obciążające ich psychikę i bardzo traumatyczne, nawet jeśli w pełni tego nie okazują.

Inne sytuacje, w których dziecko zasługuje na szczególną uwagę, to między innymi: zmiana miejsca zamieszkania i szkoły, ciężka choroba jednego z członków rodziny, brak relacji z rówieśnikami lub trudności w szkole, nagłe zmiany zachowania lub postrzegania samego siebie, w szczególności własnego ciała.

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Zazwyczaj na pierwszą wizytę zapraszani są wyłącznie rodzice dziecka (najlepiej, jeśli pojawią się oboje). W przypadku nastolatków, możliwa jest podczas tego spotkania obecność również samego zainteresowanego. Jeśli poszukujesz psychiatry dziecięcego w Gdańsku, który udzieli Waszej rodzinie skutecznego wsparcia, zapraszamy do zapoznania się z ofertą PsychoMEDIC.pl

Rodzice powinni mieć przygotowane dotychczasowe dokumenty uzyskane od innych specjalistów, które mogą być pomocne w diagnozie. Psychiatra dziecięcy z pewnością zainteresuje się orzeczeniami wcześniejszych psychiatrów czy psychologów, a nawet pedagoga szkolnego czy wychowawcy. Ważne mogą być także informacje o chorobach dziecka, na przykład endokrynologicznych czy neurologicznych. Rodzice powinni także mieć sprecyzowany powód swojej wizyty i określić, co aktualnie najbardziej ich niepokoi.

Ponadto warto przypomnieć sobie, jak przebiegała ciąża i pierwsze miesiące oraz lata rozwoju dziecka, w tym kiedy dziecko zaczęło chodzić, mówić, czy czytać. Ważne będą także jego dalsze doświadczenia, przebyte kryzysy życiowe lub zaobserwowane nietypowe sytuacje i niepokojące zachowania.

Dopiero szeroki wywiad pomoże psychiatrze ustalić, z jakim problemem może mieć do czynienia i na następne spotkania zaprosi już małego pacjenta. Poszerzy wówczas wywiad oraz pozna jego zachowania w konkretnych sytuacjach, na przykład podczas rozmowy i zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.