Home EmocjeJak opanować silny stres? Techniki relaksacyjne
Jak opanować silny stres? Techniki relaksacyjne

Jak opanować silny stres? Techniki relaksacyjne

Stres jest naturalnym stanem, który mobilizuje organizm do działania oraz stawiania czoła różnym problemom. Jego zbyt duża intensywność i wpływa jednak negatywnie na całe ciało, a w formie przewlekłej może przynieść długotrwałe i niekorzystne skutki dla zdrowia. Istnieją na szczęście różne sprawdzone metody, które pozwalają na skuteczne uporanie się ze stresem. Techniki relaksacyjne mogą pomóc z walce z jego objawami, takimi jak zmęczenie, niecierpliwość, rozdrażnienie, niepokój czy bezsenność.

Relaksacja progresywna Jacobsona

Progresywna relaksacja mięśni to technika opracowana przez Edmunda Jacobsona. Metoda tego cenionego psychiatry opiera się na świadomym napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni, co powinno się odbywać z synchronizowanym wdechem i wydechem. Za pomocą tej techniki można obniżyć poziom stres, a także napięcia emocjonalnego. Ćwiczenia te najlepiej rozpocząć od mięśni rąk, przechodząc stopniowo na twarz i głowę, plecy, klatkę piersiową, brzuch, nogi oraz kończąc na mięśniach palców dłoni i stóp. Kolejny etap polega na napinaniu i odprężaniu całych grup. Należy przy tym napinać wyłącznie te mięśnie, na których w danym momencie skoncentrowana jest technika. Progresywną relaksację mięśni początkowo najlepiej odbywać w pozycji leżącej, a następnie trenować jej wykonywanie również w pozycji siedzącej czy przy wykonywaniu innych czynności. Podczas treningu można wspomóc się nagraniami audio z poleceniami, bądź też zamówić konsultacje online i poprosić o pomoc specjalistę.

Joga i Tai Chi

Joga to ćwiczenia fizyczne połączone z głębokim oddychaniem, które skutecznie niwelują uczucie niepokoju i lęku. Technika ta może być przeprowadzana na różne sposoby, jednak najlepiej rozpocząć korzystanie z niej od podstaw oraz pod okiem instruktora. Z jogi powinny zrezygnować osoby z zaburzeniami równowagi, a także te cierpiące na osteoporozę. Na stres polecane są również ćwiczenia Tai Chi, w których występują powolne i precyzyjne czynności ruchowe oraz głębokie i rozluźniające oddechy. Technika ta sprzyja koncentracji, relaksuje oraz wprowadza w stan emocjonalnej równowagi. Więcej informacji na temat ćwiczeń fizycznych i oddechowych może udzielić psychiatra. Jeżeli jednak metody te będą nieefektywne, wystawiona zostanie recepta na niezbędne leki. Wygodnym rozwiązaniem może się okazać e-konsultacja, ponieważ psychiatra online 24 h na dobę udziela specjalistycznych porad w formie zdalnej.

Ćwiczenia jogi

Trening autogenny Schultza

Trening autogenny jest metodą opracowaną przez psychiatrę Johannesa Schultza i polega na wywoływaniu stanu wewnętrznej medytacji poprzez autosugestię. Technika ta w dużym stopniu czerpie z rozwiązań stosowanych w jodze, hipnozie czy zen. Za pomocą treningu autogennego można zredukować stres i lęk, a także złagodzić zaburzenia neurologiczne i psychosomatyczne. Metoda ta opiera się na wypracowaniu umiejętności do przyjęcia odpowiedniej postawy, prowadzącej następnie do osiągnięcia stanu bierności i koncentracji do sterowania organizmem. Duże znaczenie ma indukowanie ciężkości i ciepła do różnych partii ciała, co działa rozluźniająco i korzystnie wpływa na autonomiczny układ nerwowy. Trening autogenny Schultza bazuje na kilku etapach. Na początek praktykowana jest jedynie pierwsza faza, która trwa średnio 3-5 minut. Z czasem dodawać można kolejne etapy, co przedłuża trening do około 20 minut. Ćwiczenia powinny się odbywać w odpowiedniej pozycji i wygodnym stroju, z zamkniętymi oczami.

Medytacja mindfulness

Mindfulness jest procesem psychologicznym, w którym następuje skoncentrowanie uwagi na otaczających bodźcach wewnętrznych i zewnętrznych. Z techniką tą wiąże się wiele zalet, ponieważ stabilizuje ona umysł oraz redukuje niepokój. Lekarz online może zalecić ją do niwelowania objawów depresji, nerwicy, migreny czy nawet choroby Parkinsona. Podczas medytacji mindfulness należy przyjąć wygodną pozycję, a następnie skupić uwagę na teraźniejszości oraz unikać myślenia o przeszłości lub przyszłości. Koncentracja powinna być ukierunkowana na otaczający świat, w którym występuje wiele konkretnych elementów do kontemplacji. W czasie ćwiczeń należy skupić się przede wszystkim na zmysłach: wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku.

1 thought on “Jak opanować silny stres? Techniki relaksacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.