Home ZdrowieGdzie kupować leki bez recepty?
Gdzie kupować leki bez recepty?

Gdzie kupować leki bez recepty?

Leki bez recepty (OTC) to w praktyce najczęściej kupowane preparaty apteczne. Wbrew pozorom nie wszyscy jednak wiedzą, gdzie je kupować, aby było to bezpieczne. Pacjenci muszą bowiem zdawać sobie sprawę z tego, jak nabywać je w sposób legalny oraz mieć pewność, że nie weszli w posiadanie fałszywych farmaceutyków. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakupów przez Internet i jak się okazuje, jedynym sposobem na bezpieczny zakup jest apteka online. Co jeszcze trzeba wiedzieć o kupowaniu leków bez recepty?

Uniknąć szkodliwej fałszywki

Proceder związany ze sprzedażą fałszywych leków niestety jest w ostatnich latach coraz częstszy. Nic dziwnego – pacjenci rzadko są w stanie rozpoznać, że mają do czynienia z podrobionym preparatem, co dla samego oszusta wiąże się z czystym zyskiem. Oczywiście taki proceder jest nielegalny oraz niebezpieczny dla osób, które przyjmują fałszywe farmaceutyki. Skutki przyjmowania takich preparatów to bowiem m.in.:

  • ryzyko przyjęcia substancji toksycznej powodującej trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • ryzyko śmierci, jeśli w preparacie była zawarta substancja toksyczna,
  • możliwość uzależnienia się od danego środka i przymus jego dalszego przyjmowania,
  • prawdopodobieństwo pogłębienia się choroby, wskutek przyjmowania preparatu, który nie zawiera substancji aktywnej, którą musi przyjmować pacjent.

Apteka online i stacjonarna, czyli pewność zakupu

Jak widać kupowanie leków bez recepty z niesprawdzonego źródła może być skrajnie niebezpiecznie. Gdzie więc kupować farmaceutyki, aby mieć pewność, że są one sprzedawane legalnie? Poza aptekami stacjonarnymi, w przypadku zakupu przez Internet powinny być to tylko i wyłącznie legalnie działające apteki online. Na szczęście jest ich w Polsce około 150, a jedną z nich jest Apteka Moderna, także dopuszczona do realizowania tego typu działalności. Pacjenci mają jednak duże możliwości wyboru, gdyż tego typu podmiotów jest na rynku naprawdę wiele i ich oferta jest w istocie bardzo podobna.

Jak rozpoznać, że apteka online działa legalnie?

Wiemy już, gdzie kupować leki bez recepty oraz że w przypadku zakupu przez Internet jedynym bezpiecznym wariantem jest zakup od apteki online. Jak jednak rozpoznać, że działa ona legalnie?

Aby to zrobić, należy wejść na stronę danej apteki online oraz sprawdzić, czy identyfikuje się ona specjalnym logotypem. To krzyżyk z czterema pasami (trzema zielonymi i jednym szarym) oraz flaga Polski po lewej stronie u dołu. Nie jest to jednak jedyne, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Po kliknięciu logo trzeba być przekierowanym do tzw. Platformy Rejestrów, w której muszą znajdować się najważniejsze informacje, w tym to, jaką siedzibę ma dana apteka online, jakie są jej dane kontaktowe, a także kiedy wydano zezwolenie na prowadzenie działalności.

Jeśli więc na stronie widoczne jest logo, ale pacjent nie jest przekierowywany do takiej platformy, wówczas jest to podejrzane i nie należy nabywać leków bez recepty na takiej witrynie. Podmiot może bowiem tylko podawać się za działający legalnie i w rzeczywistości takim niebyć. Właśnie dlatego najlepiej dokonać weryfikacji, jeszcze przed zapoznaniem się z ofertą leków i suplementów widocznych na stronie internetowej.

Bezpieczny zakup leków bez recepty to przede wszystkim apteki stacjonarne, natomiast w przypadku chęci nabycia przez Internet, tylko legalnie działające apteki online identyfikujące się przeznaczonym do tego celu logotypem. Na szczęście jest ich w naszym kraju naprawdę wiele, dlatego pacjenci zdecydowanie nie powinni mieć problemu z wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.