Home TerapiaEndometrioza – zioła, które przyniosą ukojenie
Endometrioza – zioła, które przyniosą ukojenie

Endometrioza – zioła, które przyniosą ukojenie

Niemal każda kobieta w swoim życiu przynajmniej raz słyszała o endometriozie – schorzeniu hormonalno-immunologicznym, dotykającym głównie młode dziewczyny i kobiety w wieku rozrodczym. Przyjmuje się, że choroba dotyka jedną na dziesięć kobiet na całym świeciesą to dane szacunkowe, bowiem objawy podawane przez cierpiące kobiety są często brane nie za endometriozę, a za objawy miesiączki, związane z niskim progiem bólu.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza polega na narastaniu komórek macicznych, w formie narośli i guzów, w różnych częściach ciała, najczęściej w jamie brzusznej, np. na jajnikach, jajowodach, na zewnętrznej części macicy, otrzewnej miednicy, jelitach, pęcherzu, szyjce macicy, a nawet w przestrzeni między pochwą a odbytnicą czy na sromie. W niezwykle rzadkich przypadkach, możliwe jest powstawanie narośli również w płucach, na udach czy ramionach.

Naukowcom udało się wysunąć kilka hipotez dotyczących tego, jak powstaje endometrioza, jednak żadna z nich jednak nie została bezsprzecznie udowodniona i nie tłumaczy wszystkich faktów związanych z rozwojem choroby. Diagnozowanie endometriozy również nie należy do najprostszych zadań. Jedynym stuprocentowo pewnym badaniem jest laparoskopia, połączona z biopsją zmienionej tkanki. Jest to metoda inwazyjna oraz dosyć droga. Jednak inne dostępne metody, jak USG, MRI, tomografia komputerowa i badania ginekologiczne nie dają stuprocentowej pewności co do występowania endometriozy.

Objawy endometriozy

Narośle i guzy komórek macicznych zachowują się tak, jak tkanka wyścielająca macicę. Krótko mówiąc, najczęściej podczas miesiączki, śluzówka złuszcza się i powoduje krwawienie. Owo krwawienie wewnętrzne nie ma możliwości zostania wydalonym z organizmu. W konsekwencji krew się rozkłada, powodując stan zapalny sąsiadujących narządów. Często tworzy również tkankę bliznowatą. Niekiedy dochodzi do pęknięcia narostów, co rozprzestrzenia chorobę na kolejne miejsca.

Do najpowszechniejszych objawów endometriozy należą:

  • bardzo obfite i bolesne miesiączki;
  • mdłości;
  • biegunka;
  • ból podczas stosunku, uniemożliwiając uprawianie seksu w niektórych pozycjach;
  • uczucie zmęczenia i osłabienia;
  • niepłodność – 30-40% kobiet chorujących na endometriozę doświadcza problemów z zajściem w ciążę.

Leczenie endometriozy

Niestety wciąż nie wynaleziono leku na endometriozę. Wiąże się to głównie z nieznajomością przyczyny owej choroby. Konwencjonalna medycyna obecnie oferuje połączenie różnych sposobów na leczenie endometriozy, jednak nie gwarantują one pełnej skuteczności. Dlatego najczęściej zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych, celem uśmierzenia najbardziej dotkliwych objawów.

Na szczęście istnieją alternatywne sposoby, które mogą znacznie poprawić jakość życia podczas zmagania się z endometriozą. Bardzo istotna okazuje się być dieta.

Odpowiednie odżywianie się może wzmocnić układ immunologiczny oraz pomóc w kontrolowaniu hormonów. Dieta, która posiada niski indeks glikemiczny, jest niskocholesterolowa oraz przeciwzapalna, będzie zapobiegać niedoborowi witamin, minerałów i dostarczy przeciwutleniaczy. W zależności od przypadku, jadłospis będzie wyglądał inaczej, jednak specjaliści zalecają ograniczenie produktów wysokoprzetworzonych oraz wprowadzenie do diety tłustych ryb morskich, kaszy, zielonych warzyw kapustowatych oraz ciemnych owoców, jak borówki, jagody, czy porzeczki.

Zioła a endometrioza

Kobieta borykająca się z problemem endometriozy
Źródło: Pexels.com

Czy zioła mogą pomóc przy endometriozie? Okazuje się, że jak najbardziej! Istnieje wiele ziół, którym udowodniono niezwykle pozytywny wpływ na dolegliwości związane z endometriozą.

Dzięki ich działaniu kobiety dotknięte chorobą mogą poczuć ulgę i nie być całkowicie wyłączonymi z życia przez nieustanny ból. Wiesiołek dwuletni, Kadzidłowiec oraz Tarczyca bajkalska posiadają działanie przeciwzapalne, ponadto tarczyca działa także przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowe oraz antyalergicznie. Z kolei Kalina śliwolistna pomaga na dolegliwości bólowe, a ekstrakt z jej kory działa przeciwskurczowo i uspokajająco. Działanie przeciwbólowe posiada także Dzięgiel chiński, którym leczy się także zaparcia. Z kolei Niepokalanek pospolity widocznie wpływa na gospodarkę hormonalną, obniża poziom prolaktyny i łagodzi dolegliwości PMS-owe. Zioło Mniszka lekarskiego ma działanie moczopędne, które zmniejsza przekrwienie w miednicy mniejszej.

Należy pamiętać, aby zarówno wprowadzanie nowej diety, jak i stosowanie ziół konsultować z lekarzem. Bywa bowiem, że kombinacja ziół i leków może nie wyjść nam na zdrowie, a wręcz spowodować więcej problemów.

Artykuł napisała:
Joanna Kot – copywriterka, wolontariuszka,
doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta i słucha podcastów.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.