Rośnie liczba osób, które decydują się na eliminację mięsa ze swojego jadłospisu. Jako powód takiej decyzji podaje się filozofię, ekologię lub modę żywieniową. W zależności od motywacji weganizm ma mniej lub bardziej solidne fundamenty. Uzbrojeni w suplementy dla wegan możemy mieć pewność, że rozsądnie zbilansowane posiłki nie wpędzą nas w niedobory witamin i minerałów.
Dla kogo?
Weganizm, czyli ścisły wegetarianizm, to dieta, która wyklucza wszelkie produkty odzwierzęce. Nie tylko mięso i ryby, ale również nabiał a nawet miód. Przez długi czas weganie uchodzili za dziwaków. Podczas, gdy wegetarianie mogli liczyć na jakiś cień zrozumienia, radykalne odcięcie wielu dodatkowych produktów spożywczych nie było specjalnie doceniane i chwalone. W powszechnej opinii uchodziło za drogą modę dla bogaczy, którzy chcą dookoła swojego życia zrobić jeszcze więcej szumu. Osoby popularne, deklarujące taki sposób odżywiania ze względów etycznych, były i są nadal oskarżane o hipokryzję, ponieważ nieraz nie potrafią zrezygnować ze skórzanych dodatków lub produktów, zawierających choć niewielkie ilości składników odzwierzęcych. Bardziej wrażliwi spośród nich szukają kosmetyków, które nie są testowane na zwierzętach.
Trudna redukcja
Zwykle zmieniając radykalnie zawartość talerza, staramy się dowiedzieć jak najwięcej o nowym sposobie odżywiania. W przypadku weganizmu taka wiedza jest niezbędna. Wegańska piramida żywieniowa to przede wszystkim produkty na bazie zbóż, takich jak: pszenica, ryż, żyto, proso, owies oraz owoce i warzywa. Dieta uchodzi za restrykcyjną, dlatego część lekarzy i dietetyków jest zdania, że nie powinny jej stosować dzieci, młodzież, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Obawy biorą się między innymi z tego, że nie każdy przyjmuje suplementy dla wegan, choć jest to ruch bardzo wskazany. Weganizm jest znacznie trudniejszy niż wegetarianizm. Należy wyjątkowo starannie przyglądać się wszystkim przyjmowanym pokarmom a nawet lekom i kosmetykom. Wiele z nich w swoim składzie posiada produkty odzwierzęce, jak żelatyna czy podpuszczka.
Czy to jest zdrowe?
Gdyby dieta wegańska nie oznaczała korzyści, dla osób ją stosujących, nie byłaby tak popularna. Jej zaletą jest to, że opiera się na produktach lekkostrawnych. Owoce, warzywa i zboża mają mnóstwo błonnika pokarmowego, który przyspiesza pracę jelit. Pomaga również obniżyć poziom złego” cholesterolu LDL. Dobrze zbilansowane posiłki to bogate źródło witamin i minerałów, mających działanie antyoksydacyjne, jak witamina C, E oraz karotenoidy. Dobroczynnie wpływają na układ krążenia, chronią również przed niektórymi odmianami nowotworów. Ich ewentualny niedobór w każdej chwili można wzbogacić o suplementy dla wegan. Dieta wegańska zawiera mało potasu, więc jest zbawienna dla osób, borykających się z nadciśnieniem.
Uważny konsument
Jeśli zmiany w sposobie odżywiania wynikają ze względów etycznych, dodatkową korzyścią eliminacji produktów odzwierzęcych jest bardziej świadome kupowanie produktów różnego typu. Weganie propagują dbanie o środowisko naturalne, które jest nie tylko przestrzenią dla ludzi, ale wszystkich żyjących istot. Taka troska o przyrodę to także myślenie przyszłościowe o tym, jaki świat zostawimy następnym pokoleniom. Nowe normy życia zwykle skutkują odzyskaniem fizycznej i psychicznej równowagi. Świadomość, że nie jemy mięsa oznacza, że przyczyniamy się do zmniejszenia cierpienia zwierząt hodowanych dla przemysłu spożywczego.
Diety eliminacyjne mają różne, mniej lub bardziej restrykcyjne oblicza. Zwykle stosowanie się do nich wymaga pewnego samozaparcia i nieco innej organizacji w ciągu dnia. Jednak mnogość produktów wegańskich, suplementów dla wegan oraz lokali gastronomicznych, dedykowanych takim konsumentom sprawia, że warto zainteresować się tym sposobem odżywiania. Na stałe lub jakiś czas.