Probiotyki cieszą się w ostatnich latach sporą „popularnością”. Nic dziwnego: kolejne badania mają bowiem udowadniać, że flora bakteryjna zasiedlająca nasze jelita ma absolutnie kluczowy wpływ na zdrowie organizmu. Wiele osób decyduje się więc również na ich suplementowanie i to także u dzieci. Kiedy jednak probiotyki u dzieci rzeczywiście mogą być zalecane, a także, w jaki sposób je dawkować, aby było to jak najbardziej bezpieczne? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Czym są probiotyki?
Probiotyki to żywe kultury bakterii, a także drożdży, które podawane są doustnie. Ich działanie ma polegać na wspomaganiu odbudowy mikrobioty jelitowej, która może być wyjałowiona zwłaszcza wskutek antybiotykoterapii. Warto dodatkowo pamiętać, że probiotyki obecne są nie tylko w farmaceutykach, ale również w określonych grupach produktów spożywczych takich jak nabiał oraz kiszonki.
Czy dzieci mogą stosować probiotyki?
Okazuje się, że w aptekach dostępne są również probiotyki dla dzieci, które także mają określony zakres zastosowań. Jednym z kluczowych wskazań jest antybiotykoterapia. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że antybiotyki niszczą nie tylko złe bakterie, ale również dobre, mające wpływ na zdrowie całego organizmu. Właśnie dlatego wielu lekarzy zaleca, aby w trakcie oraz po całej kuracji takimi preparatami stosować probiotyki i dotyczy to również najmłodszych. Oczywiście probiotyki dla dzieci to osobna grupa preparatów, które dedykowane są właśnie dla najmłodszych i zawierają dopasowane do ich potrzeb szczepy bakterii, a także odpowiednią formę (najczęściej krople).
Poza antybiotykoterapią istnieją też inne wskazania do stosowania takich preparatów. Przykładem mogą być problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego, w tym np. celiakia oraz inne nietolerancje pokarmowe. Niektórzy specjaliści zalecają też, aby probiotyki stosować w przypadku różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych. Jednak w takiej sytuacji konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby potwierdzić, czy częstsze sięganie po probiotyk będzie zalecane.
Jakie probiotyki dla dzieci są dostępne w aptekach?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, zazwyczaj takie preparaty mają postać kropli, aby ułatwić najmłodszym pacjentom przełykanie. Przykładem jest BioGaia ProTectis Baby, czyli krople w swoim składzie zawierające probiotyczny szczep bakterii Lactobacillus reuteri. Innym środkiem skierowanym dla starszych dzieci jest BioGaia Gastrus, czyli tabletki do żucia o smaku mandarynki. Dostępne są też preparaty w saszetkach rozpuszczalne w płynach, choć w przypadku najmłodszych są one stosowane rzadziej i probiotyki dla dzieci podawane w formie kropli są najpopularniejsze.
W jaki sposób stosować probiotyki u dzieci?
Jeśli chodzi o sposób stosowania probiotyków dla dzieci, to jest on niemniej istotny. Zawsze zalecenia te trzeba skontrolować sprawdzając dany produkt, jednak ogólne wskazówki to:
- nieprzekraczanie dawki, którą zalecił producent w nadziei na lepsze efekty,
- nierozcieńczanie kropli w gorącym płynie,
- trzymanie środka w odpowiedniej temperaturze (wskazanej przez producenta), a także w suchym oraz zaciemnionym miejscu,
- podawanie probiotyku dla dzieci tylko i wyłącznie pod kontrolą opiekuna tak, aby nie przekroczyć zalecanej, dziennej dawki.
Jak widać stosowanie probiotyków u dzieci rzeczywiście może być wskazane i to z wielu różnych powodów. Istotne znaczenie ma jednak również bezpieczeństwo dawkowania i w tym zakresie koniecznie trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do produktu, ewentualnie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nieprawidłowo stosowane probiotyki mogą być bowiem wręcz szkodliwe, dlatego tak istotne jest bezpieczne oraz rozważne dawkowanie takich farmaceutyków.