Home RodzinaCzy pójście z dziećmi w góry to dobry pomysł?
Czy pójście z dziećmi w góry to dobry pomysł?

Czy pójście z dziećmi w góry to dobry pomysł?

Jako że w Polsce mamy aż trzy łańcuchy górskie, a każdy z nich to co najmniej kilkanaście pasm górskich, to nic dziwnego, że góry od lat są świetnym miejscem nie tylko na weekendowy wyjazd, ale również na dłuższy urlop o każdej porze roku. Czy warto na te wyprawy zabierać małe dzieci i jakie będą miały z tego korzyści?

Dziecko w górach – od jakiego wieku?

Jest to kwestia dość kontrowersyjna, ponieważ niektórzy rodzice zabiorą ze sobą w góry kilkumiesięczne niemowlę, a inni poczekają nawet do szóstych czy siódmych urodzin. Niemniej bez obaw w góry i na lżejszy szlak można zabrać ze sobą dziecko, które zaczyna już samodzielnie siedzieć – wtedy wędrówkę górskimi szlakami pokonuje między innymi w specjalnym nosidełku na plecach rodzica. Dziecko, które już chodzi, może proste szlaki pokonywać samodzielnie, ale zapewne nie obędzie się bez noszenia „na barana”. Aby sobie nieco oszczędzić sił, można zaopatrzyć się w specjalne wózki, które pozwolą nieco odpocząć rękom i plecom rodzica.

Dlaczego warto zabrać dziecko w góry?

Choć można mieć obawy przed taką wyprawą, to jednak przynosi ona wiele korzyści zarówno rodzicom, jak i dzieciom w każdym wieku. Maluszek w nosidełku jest przede wszystkim cały czas z mamą i tatą, a często także rodzeństwem, co zacieśnia łączącą ich więź. Ponadto ma do czynienia ze zmianą klimatu, co ma wpływ na stabilizowanie się i zwiększanie jego odporności. Nie bez znaczenia jest także jakość górskiego powietrza, wody oraz innych bodźców zmysłowych takich jak nowe zapachy, dźwięki i widoki, które dostarczają dziecku nowych wrażeń i pobudzają wyobraźnię.

Jakie korzyści z wyprawy w góry będzie miało kilkuletnie dziecko? Oczywiście wszystkie powyższe, a ponadto będzie także mogło poprawić swoją kondycję fizyczną, zmierzyć się ze swoimi słabościami, obcować z wyjątkową przyrodą i przeżyć przygodę swojego życia wraz z rodzicami. Pamiętajmy, że do wyprawy w góry z kilkuletnim dzieckiem wbrew pozorom również trzeba się dobrze przygotować i nie zapomnieć o takich aspektach jak odpowiednie buty dziecięce w góry.

Czy wyprawa w góry z nastoletnim dzieckiem ma sens? – Takie dzieci posiadają już lepszą kondycję fizyczną, więc można podjąć się nieco trudniejszego szlaku, ale zawsze powinien być on dostosowany do dziecięcych możliwości. Ze względu na trudny charakter nastolatka wyprawa w góry wcale nie musi być lekka – wprost przeciwnie – być może będzie to nie tylko walka ze słabościami ciała, ale również charakteru i wspólnego spędzania czasu z rodziną, czego zazwyczaj w tym wieku nastolatki chętnie unikają. Może właśnie tym bardziej warto?

Jak przygotować się na górską wyprawę z dzieckiem?

Musimy nie tylko zabrać ze sobą niezbędne akcesoria (adekwatnie do wieku dziecka), ale także zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór, w tym buty dziecięce w góry czy kurtki przeciwdeszczowe – dzięki temu wyprawa na pewno będzie bardziej komfortowa. Warto także przed wyprawą zaplanować wcześniej trasę, która będzie adekwatna do możliwości całej rodziny i dziecka – pod tym względem polskie góry mają wiele do zaoferowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.