Home RozwójCzy medytacja może nam pomóc?
Czy medytacja może nam pomóc?

Czy medytacja może nam pomóc?

Ile religii, tyle rodzai medytacji. Inaczej medytują buddyści, a inaczej muzułmanie czy chrześcijanie.

Czym jest medytacja

Etymologia słowa pochodzi z języka łacińskiego meditatio, co oznacza zagłębianie się w myślach, rozważania i refleksje. I z tym większość ludzi kojarzy istotę medytacji. Medytacja polega na praktykach prowadzących do polepszenia stanu psychicznego lub fizycznego oraz często pojawiają się w psychoterapii.

Najważniejszym celem medytacji jest osiągnięcie kontroli nad ciałem i umysłem, modlitwa oraz osiągnięcie osobistego oświecenia. Medytacja rozwija takie umiejętności, jak uważność, umiejętność wizualizacji, afirmacje, autohipnozę i trans, a także współczucie, empatię, radość oraz znacznie poprawia jakość życia. Medytacja ulepsza naszą koncentrację oraz zdolność myślenia.

Pierwsze kroki w medytacji

Żeby rozpocząć medytację nie potrzebujesz żadnego specjalnego kursu. Aby się do tego przygotować, należy najpierw znaleźć sobie odpowiednie miejsce i wybrać najlepszą porę. Podobno powinno robić się to rano, przed spożyciem śniadania.

Ustawiamy się w pozycji lotosu, padmasana, ze skrzyżowanymi rękami, wyprostowanymi plecami i dłońmi opartymi lekko na kolanach. Należy medytować na macie lub dywanie, by drętwiejące kości nie rozpraszały skupienia.

Zanim rozpoczniesz medytację, z góry ustaw czas jej trwania. Na początek wystarczy około dwudziestu minut. Po nastawieniu czasu na timerze zamknij oczy i skup się na oddychaniu. Staraj się na nim mocno skoncentrować. Jeśli tylko najdą cię jakieś myśli, uparcie wracaj do oddechu.

Jeśli przetrwasz pierwszą próbę medytacji, łatwo będzie ci ocenić na ile pracy musisz jeszcze włożyć w siebie.

Czy medytacja może nam zaszkodzić

Ludzie doświadczają emocjonalnych traum w ciągu całego swojego życia, które ukrywają głęboko w sobie. Wydarzenia, które sprawiły ból, cierpienie, wstyd i lęk oraz poczucie winy źle wpływają na stan psychiczny. Medytacja w wielu przypadkach pozwala odciąć się od nich dzięki całkowitemu wyciszeniu umysłu. Prowadzi do spokoju, wewnętrznej równowagi.

Dla osób z problemami psychicznymi proponowane jest dobroczynne działanie medytacji uważności. Skupia się na uczuciach i odczuciach, których próbujemy nie oceniać. To pomaga procesom psychicznego uzdrawiania.

1 thought on “Czy medytacja może nam pomóc?

  1. Porzuciłam katolicyzm wiele lat temu. Medytacja pomogła mi wyjść z nałogu i uporządkować swoje wnętrze. Nic lepszego mnie nie spotkało, niż Buddyzm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.