Home ZdrowieCzerwone światło i jego pozytywny wpływ na zdrowie
Czerwone światło i jego pozytywny wpływ na zdrowie

Czerwone światło i jego pozytywny wpływ na zdrowie

Terapia czerwonym światłem może być stosowana w leczeniu wielu schorzeń. Mówi się nawet o tym, że czerwone światło użytkowane jest do poprawy sprawności psychicznej i fizycznej. Sam zabieg nie trwa długo i może trwać od kilku sekund do nawet kilku minut. Jakie korzyści płyną ze stosowania takich promieni?

Na złagodzenie bólu

Czerwona żarówka oświetlająca wybrane partie ciała może mieć dobroczynne działanie w przypadku łagodzenia bólu. Przeprowadzone zostało m.in. randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą na pacjentach, którzy na stałe przyjmowali chemioterapię. Ponad 80% z nich przyznało, że ich poziom bólu zmniejszył się w znaczny sposób. Chociaż, nie tylko w takich przypadkach może być stosowana terapia czerwonym światłem. W grę wchodzą również inne bóle, które mogą być powiązane m.in. z urazami sportowymi.

Na gojenie ran

Przeprowadzone zostały również badania u pacjentów, którzy mieli do czynienia z różnymi ranami, m.in. w jamie ustnej (np. po wykonaniu zabiegów stomatologicznych). Wielu pacjentów przyznało, że ich rany (także te związane z owrzodzeniami cukrzycowymi) goiły się zdecydowanie szybciej. Trzeba jednak zauważyć, że nie zawsze dochodziło w tym przypadku do zmniejszenia bólu.

Na wydolność organizmu

Wiele osób zauważyło, że ich możliwości treningowe, po zastosowaniu terapii, są zdecydowanie większe. Czerwone światło wspierają nie tylko przyrost mięśni, ale również ich szybszą regenerację potreningową. Warto o tym pamiętać, jeżeli ktoś ma do czynienia z kontuzją. Czerwona żarówka szybciej pomoże dojść do siebie, odzyskując tym samym pełną sprawność.

Informacje o terapii czerwonym światłem

To tylko kilka przykładów, kiedy czerwona żarówka pokazała swoje dobroczynne działanie. Jest ich zdecydowanie więcej. Nie od dzisiaj wiadomo, że tego typu terapia ma korzystne działanie na człowieka. Podczas jednego zabiegu używane jest światło podczerwone o długości fali od 630nm do ok. 880nm.

Nie lada ciekawostką jest to, że możliwości tego zabiegu wpływają również na…odmłodzenie skóry. Po co stosować botoks, skoro dzięki takim falom można pobudzić pracę kolagenu we własnej skórze? Tym bardziej że w tym przypadku ma się do czynienia z bezinwazyjnym zabiegiem (w przeciwieństwie do botoksu).

Zastosowanie terapii czerwonym światłem

W związku z rosnącą popularnością, czerwone światło znalazło zastosowanie w wielu innych przypadkach medycznych. Mowa tutaj dokładnie o:

  • leczeniu działań przeciwzapalnych,
  • leczeniu dolegliwości dermatologicznych, np. w przypadku trądziku,
  • leczeniu zaburzeń snu, np. bezsenności,
  • leczeniu chorób krążenia, w szczególności nadciśnienie,
  • leczeniu chorób oczu,
  • leczeniu zaburzeń psychicznych, m.in. afektywna choroba dwubiegunowa, depresja.

Oprócz takich zastosowań, czerwona żarówka została doceniona również w przypadku innych dolegliwości jak np. nerwobóle. Nie brakuje osób, które regularnie decydują się na taki zabieg, ponieważ mają na co dzień do czynienia ze zbyt dużą ilością stresu. Można się na nią również zdecydować, jeżeli ma się do czynienia z przewlekłym zmęczeniem.

Negatywny wpływ terapii czerwoną żarówką

Wszystkie osoby, które obawiają się skutków ubocznych, muszą mieć świadomość, że można mieć z nimi do czynienia. Jednak ich skala jest tak mała, że naprawdę nie ma się czym przejmować. Czerwone światło może doprowadzić do tak rzadkich przypadków jak:

  • zmęczenie,
  • nudności,
  • bóle głowy.

Było nawet kilka przypadków związanych z delikatnym poparzeniem skóry, które jednak nie wymagały hospitalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.