Home ZdrowieCo to jest wstrząs anafilaktyczny?
Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny, nazywany także reakcją anafilaktyczną, jest niezwykle niebezpieczną, nagłą i szybko postępującą reakcją nadwrażliwości. Powstaje ona w wyniku przedostania się do organizmu człowieka alergenu – substancji uczulającej. Jest to niezwykle poważna reakcja alergiczna, która zagrażać może życiu człowieka.

Co może wywołać wstrząs anafilaktyczny?

Reakcję anafilaktyczną wywołać może bardzo wiele czynników. Najczęstszymi przyczynami jej powstania są :

  • użądlenia owadów – na przykład szerszenia, osy, trzmiela;
  • zjedzone pokarmy – jak chociażby jaja kurze, orzeszki ziemne, ryby, skorupiaki, soja, pszenica, truskawki;
  • przyjęte leki – między innymi znieczulenia miejscowe, antybiotyki, radiologiczne środki kontrastowe;
  • alergeny wziewne – takie jak sierść psa lub kota;
  • inne czynniki – takie jak lateks, wysiłek fizyczny, czy chłód.

U dzieci i młodzieży znacznie częściej anafilaksja wynika z dostarczenia do organizmu uczulającego pokarmu, u dorosłych natomiast niejednokrotnie jest on skutkiem użądlenia przez owada, bądź zażyte leki.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Najczęściej objawy wstrząsu anafilaktycznego pojawiają się w przeciągu kilku sekund do paru minut od czasu kontaktu z  czynnikiem wywołującym wstrząs. Dynamiczny rozwój objawów wstrząsu wpływa na wzrost ryzyka ciężkiej anafilaksji, która poprzez rozwijającą się niewydolność krążeniowo-oddechową doprowadzić może nawet do śmierci chorego.

Niezwykle często pojawiają się tak zwane objawy towarzyszące, takie jak zmiany w obrębie błon śluzowych, czy alergiczne zmiany skórne.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego występują również reakcje późne, które rozwijają się lub ponownie nasilają po 8 -12 godzinach. Pomimo prawidłowego leczenia objawy anafilaksji pojawić mogą się nawet po upływie 32 godzin, zwłaszcza jeśli czynnik wywołujący jej powstanie jej alergenem z grupy pokarmów.

Przede wszystkim – nie lekceważyć !

Wielu pacjentów chorujących na anafilaksję nie jest leczonych w odpowiedni sposób, gdyż występujące u nich reakcje alergiczne są nie groźne, na przykład występuje u nich suchy kaszel, nieżyt nosa lub pokrzywka. Nie należy bagatelizować tych objawów, gdyż często są to pierwsze symptomy powstającej reakcji anafilaktycznej. Wystąpić mogą one w różnych miejscach na ciele pacjenta, a nasilenie ich wcale nie musi być identyczne. U niektórych osób już wymioty, czy kurczowe bóle brzucha świadczyć mogą o początkach pełnoobjawowej reakcji anafilaktycznej.

Z roku na rok liczba chorych na anafilaksję wzrasta. Dotyka osób w każdym wieku, a najbardziej zagrożoną grupą wiekową są dzieci i młodzież. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego wystarczy szybka i właściwa reakcja oraz wczesne jego rozpoznanie, by uniknąć nieodwracalnych w sutkach zmian zdrowotnych. Dlatego też niezwykle ważną rolę w działaniach Zespołu Ratownictwa Medycznego odgrywa trafne rozpoznanie zagrażającej zdrowiu i życiu pacjenta reakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.