Systematyczne badania diagnostyczne serca i układu krwionośnego pozwalają na znaczne zmniejszenie ryzyka dla pacjenta, a także umożliwiają szybkie wdrożenie ewentualnego leczenia. Jakie badania warto prowadzić regularnie?
Artykuł partnera
Serce to najważniejszy narząd w ciele człowieka, dlatego warto dbać o niego na co dzień. Bardzo ważne jest również systematyczne badanie kondycji serca oraz układu krwionośnego – dzięki temu można w porę wykryć nieprawidłowości i rozpocząć terapię, która przywróci prawidłowi stan zdrowia.
Podstawowe badania diagnostyczne serca nie są inwazyjne, można wykonać je szybko w wielu placówkach medycznych na terenie całego kraju – także bez żadnych dodatkowych opłat. O czym warto pamiętać?
Badanie ciśnienia krwi
To jedno z podstawowych badań, które pozwala na ocenę stanu układu sercowo-naczyniowego. Nieprawidłowe wskazania mogą świadczyć o niedociśnieniu, nadciśnieniu, a także o nieodpowiednim tętnie, a tym samym są podstawą do dalszej diagnostyki.
Lipidogram z krwi
Badanie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i HDL oraz triglicerydów to inaczej lipidogram. To proste badanie wykonywane z krwi, które pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia chorób serca. Podwyższone wskaźniki lipidów oznaczają, że u pacjenta może wystąpić miażdżyca, choroba niedokrwienna serca.
Poziom glukozy we krwi
Oznaczenie poziomu glukozy we krwi stosowane jest nie tylko w diagnostyce cukrzycy, ale również chorób serca. Podwyższone wskazania mogą oznaczać większe ryzyko wystąpienia chorób krwi.
Badanie EKG – elektrokardiografia
To nieinwazyjne badanie serca, które pozwala na ocenę jego pracy zarówno w spoczynku, jak również w sytuacji obciążenia – mowa wtedy o EKG wysiłkowym. Badanie EKG może być prowadzone również jako Holter – w tym przypadku pacjent nosi aparat badający stan serca przez całą dobę.
Badania kliniczne we Wrocławiu w przychodni Synexus to sprawdzony wybór – to właśnie tam można wykonać szereg badań bez dopłat. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej przychodni Synexus. Zapraszamy!