Home ZdrowieApteczka domowa – jak ją skompletować?
Apteczka domowa – jak ją skompletować?

Apteczka domowa – jak ją skompletować?

Domowa apteczka pierwszej pomocy powinna być przechowywana w zaciemnionym miejscu, np. w szafce w kuchni. Jeśli jeszcze jej nie masz, nic straconego, można ją skompletować w każdej chwili! Warto mieć w niej zarówno takie przedmioty jak bandaże, plastry, coś na opatrzenia, jak i inne niezbędne materiały, aby poradzić sobie z drobnymi nagłymi wypadkami. Co kupić do naszej domowej apteczki? Przeczytaj w artykule!

Gdzie przechowywać leki?

Apteczka pierwszej pomocy jest niezbędnym narzędziem w domu i każdy może jej potrzebować. Jednak przechowywanie zapasów w nieodpowiednim miejscu może być wręcz niebezpieczne. Na początek: unikaj łazienek ze względu na wysoką wilgotność, która uszkodzi leki i materiały opatrunkowe; trzymaj się również z dala od szafek w pobliżu kuchenek lub pieców – w tych miejscach panuje podwyższona temperatura. Najlepiej przeznaczyć na to zamykaną szufladę czy pudełko, aby do zawartości nie docierało światło.

O czym warto pamiętać?

Jeśli jesteś członkiem rodziny odpowiedzialnym za leki, pamiętaj, aby regularnie sprawdzać datę ważności i poziom zapasów. Możesz również podpisać każde pudełko markerem – np. imieniem, aby każdy wiedział, co należy do niego, kiedy przyjmuje stale leki! Nigdy nie wyrzucaj żadnych opakowań – ulotki zawierają istotne informacje na temat dawkowania, przeciwwskazań, skutków ubocznych itp., natomiast opakowania typu blister łatwiej ulegają zniszczeniu.

Co powinno znaleźć się w apteczce?

Apteczki mogą być bardzo wszechstronne. Pamiętaj jednak, że co za dużo, to niezdrowo. Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne zawierające paracetamol lub ibuprofen – można kupić je w tabletkach dla dorosłych lub syropie dla dzieci. Ważne jest również zaopatrzenie się w syropy wykrztuśne i przeciwkaszlowe oraz preparaty łagodzące ból gardła, chrypkę lub suchość w przełyku. Nie zaszkodzi także witamina C czy witamina D3 (szczególnie w okresie jesienno-zimowym).

Preparaty zawierające loperamid mogą pomóc w biegunce. Warto też zaopatrzyć się w leki przeciwwymiotne, węgiel leczniczy czy elektrolity, które także są niezbędne przy zatruciach i problemach z żołądkiem.

Przydatne będą oczywiście plastry, bandaże i maści na stłuczenia czy bóle mięśni.

Dodatkowo niezbędną rzeczą w domu jest także termometr. W dzisiejszych czasach warto mieć również pulsoksymetr czy ciśnieniomierz.

Domowa apteczka jest bardzo przydatna. W domu także może zdarzyć się nagły wypadek. Możemy też źle się poczuć, przeziębić i zanim dostaniemy się do lekarza, przyda się coś, co możemy użyć doraźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.