Home DomWierzba ozdobna – najpopularniejsze odmiany i gatunki. Jak pielęgnować wierzbę ozdobną w ogrodzie?
Wierzba ozdobna – najpopularniejsze odmiany i gatunki. Jak pielęgnować wierzbę ozdobną w ogrodzie?

Wierzba ozdobna – najpopularniejsze odmiany i gatunki. Jak pielęgnować wierzbę ozdobną w ogrodzie?

Wierzba ozdobna przeważnie kojarzona jest z wysokim i rozłożystym drzewem, które spotkać można w miejscach o dużej wilgotności. Ozdobne wierzby to jednak przepiękne dekoracyjne drzewka, które świetnie sprawdzą się nawet w niewielkim ogrodzie. W poniższym artykule podpowiemy, jakie wierzba odmiany posiada oraz jak odbywać powinna się uprawa wierzby ozdobnej.

 

Wierzby – odmiany, które warto znać

Na rynku dostępne są wierzby odmiany, które szczepione są na karłowych podkładkach, dzięki temu są to miniaturowe drzewka, które łatwo pielęgnować i uprawiać. Poniżej przedstawiono gatunki i odmiany wierzb, które są bardzo popularne w ogródkach przydomowych. Wierzby w ogrodach są atrakcyjne, nie tylko z powodu omszonych liści, ale również mogą mieć nietypowy, płaczący pokrój, ciekawe, poskręcane pędy i przede wszystkich wiosną na całych pędach pojawiają się bazie.

Gatunki i odmiany wierzb, które uprawiane są w ogrodach:

  • wierzba szwajcarska,
  • wierzba japońska 'Hakuro Nishiki’,
  • wierzba mandżurska 'Torturosa’,
  • wierzba wiciowa,
  • wierzba purpurowa 'Nana’,
  • wierzba żałobna,
  • wierzba płożąca.

Wierzba – odmiana szwajcarska – drzewko na pniu

Ten gatunek ochoczo sadzony jest w małych ogrodach przydomowych. Charakteryzuje się owłosionymi gałęziami, dorasta do 1 metra. Wiosną na jego pędach pojawiają się duże i puszyste bazie. Liście są jasne i pokryte delikatnym filcem. Roślina jest wrażliwa na rdzę – chorobę grzybową, ale jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki to będzie odporniejsza. Wierzba na pniu może być sadzona w większych pojemnikach i ustawiana na tarasach oraz na balkonach.

Wielobarwny krzew – wierzba japońska 'Hakuro Nishiki’

Ta odmiana wierzby jest najczęściej kupowanym drzewkiem. Charakteryzuje się nietypowo wybarwionymi liśćmi. Pojedynczy liść może mieć odcienie bieli, zieleni oraz różu. To rzadko spotykana cecha w świecie roślin. Wierzba ozdobna dorasta do 1,5 metra wysokości, dlatego chętnie sadzona jest przy domach, na niewielkiej przestrzeni. W marcu na pędach pojawiają się bazie, dopiero potem roślina wypuszcza listki.

Wierzba do ogrodu: Wierzba mandżurska – poskręcane pędy

Niewątpliwie ta wierzba do ogrodu to rarytas dla każdego poszukiwacza nietypowych krzewów i drzew. Charakteryzuje się ozdobnymi, poskręcanymi pędami o kolorze zielonym. Warto też zaznaczyć, że liście też są poskręcane. Najczęściej spotykana odmiana wierzby mandżurskiej to 'Torturosa’. Roślinę należy formować, aby zachowała swój nietypowy pokrój.

listki wierzby ozdobnej

Wierzba wiciowa – inaczej zwana energetyczną

Roślina występuje naturalnie na terenie kraju. Dorasta do10 m wysokości, ale w ogrodach, kiedy jest odpowiednio formowana – jest mniejsza. Charakteryzuje się cienkimi i wiotkimi gałązkami. Liście są smukłe, od spodu pokryte włoskami. Kotki pojawiają się wiosną i są dość duże. Nie jest to typowa wierzba do ogrodu, ale ładnie prezentuje się przy zbiornikach wodnych, w krajobrazach naturalistycznych.

Wierzba ozdobna purpurowa – wiklina

Najpopularniejsza odmiana wierzby purpurowej to 'Nana’. Ten niewielki krzew charakteryzuje się długimi pędami, które są czerwone, właśnie z tego powodu roślina jest ozdobna również zimą, kiedy pięknie kontrastuje z pokrytym śniegiem krajobrazem. Uprawa wierzby ozdobnej nie jest skomplikowana, w przeciwieństwie do innych wierzb nie potrzebuje wilgotnego podłoża, ale powinna być regularnie przycinana.

Wierzba żałobna – płaczące drzewo

Wierzba ogrodowa o płaczącym pokroju to doskonałe tło dla innych roślin. Roślina dorasta do 25 metrów, nie jest więc polecana do małych ogrodów. Młode listki są owłosione, potem stają się nagie. Roślina jest miododajna, kwiaty męskie są dominujące. Największą atrakcją rośliny są giętkie, długie pędy, które zwisają tworząc płaczący pokrój rośliny.

Wierzba płożąca – gatunek do zadań specjalnych

Rzadko spotyka się odmiany wierzby, które można sadzić na glebach ciężkich i trudnych. Ta roślina poradzi sobie nawet na glebach jałowych. Dorasta do 1 metra, charakteryzuje się cienkimi gałęziami, które mogą wić się po podłożu. W parkach roślina pełni funkcje zadarniające.

Uprawa wierzby ozdobnej – ogólne porady

Wierzby preferują raczej wilgotne stanowiskach, jednak wierzby na pniu, są bardziej odporne na brak wody. Lepiej zapewnić roślinie żyzne i wilgotne podłoże. Płaczące odmiany wierzby wymagają cięcia, aby zachowały swój pokrój. Niektóre gatunki (wierzba purpurowa) pod wpływem częstego cięcia bardzo zagęszczają się, ma to duże znaczenie, jeśli planujemy stworzyć z tej rośliny żywopłot. Każda wierzba ogrodowa wymaga słońca, jedynie wierzba mandżurska może być sadzona w półcieniu. Rośliny są na ogół odporne na mróz, ale wierzba mandżurska może przemarzać, dlatego młode rośliny powinny być zabezpieczane przed mrozem.

 

Źródła:

1. Mynett, M. Tomżynska, Krzewy i drzewa ozdobne, liściaste i iglaste, Multico, 2011
2. R. Lancaster, Wielka Księga Roślin Ogrodowych, Świat Książki, 2003

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.