Home EmocjePsychoterapia rodzinna – na czym polega? Czy jest skuteczna?
Psychoterapia rodzinna – na czym polega? Czy jest skuteczna?

Psychoterapia rodzinna – na czym polega? Czy jest skuteczna?

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz trudniej przychodzi nam rozmawianie ze sobą. Nawet w obrębie najbliższej rodziny takich rozmów brakuje. Stąd rodzą się napięcia i kłótnie, albo tzw. ciche dni. Gdy problemy w rodzinie nawarstwiają się przez dłuższy czas zagrożone jest zdrowie psychiczne jej członków i wtedy konieczna może się okazać psychoterapia rodzinna.

Czym jest i na czym polega terapia rodzinna?

Tradycyjna rodzina tworzy hermetyczny zbiór osób, które oddziałują na siebie nawzajem. Problemy jednego członka rodziny zwykle mają wpływ na pozostałych. Dlatego istotną kwestią przy rozwiązywaniu problemów rodzinnych jest, aby w terapii brali udział, w miarę możliwości, wszyscy jej członkowie. Najczęściej są to osoby, które mieszkają razem. Rodzina jako całość zazwyczaj broni się przed zmianami, robiąc to świadomie lub nieświadomie. Jest tak nawet wtedy, gdy sytuacja danej rodziny daleka jest od ideału. Dlatego trudno jest rozwiązywać poważne konflikty od wewnątrz.

Psychoterapia rodzinna to cykliczne spotkania, na których członkowie rodziny rozmawiają o swoich problemach w towarzystwie psychoterapeuty, psychologa rodzinnego (lub psychologa rodzinnego online). Ważne jest by w czasie sesji każdy uczestnik mógł zabrać głos. Terapeuta na początku powinien ustalić jasne reguły i konsekwentnie ich przestrzegać, nie opowiadając się po żadnej ze stron konfliktu. Często uczestnikom terapii zadawane są prace domowe. To bardzo ważna część terapii mająca na celu ćwiczenie nowych, omówionych na terapii zachowań, w codziennych warunkach domowych. Jeśli członkom rodziny trudno jest zebrać się fizycznie w jednym czasie i miejscu na terapię tradycyjną, mogą skorzystać z usług psychologa rodzinnego online.

Podczas terapii uczestnicy dowiadują się o problemach i uczuciach innych członków rodziny, jak się wzajemnie postrzegają i w jaki sposób ich kłopoty wpływają na resztę domowników. Pierwszym zadaniem terapii jest odkrycie ról, jakie pełnią poszczególne osoby w rodzinie i zrozumienie mechanizmów powodujących powstawanie konfliktów. Kolejny etap to nauka wsłuchiwania się w potrzeby innych i wspierania siebie nawzajem. Psychoterapia powinna pozwolić każdemu z uczestników obiektywnie spojrzeć na sytuację rodziny i jej problemy, oraz nauczyć jak je rozwiązywać z dbałością o zdrowie psychiczne każdego jej członka.

Kto potrzebuje terapii rodzinnej?

Jak już zostało wspomniane, psychoterapia rodzinna jest często zalecana nawet wtedy, gdy pozornie tylko jeden jej członek ma problemy. Konflikty rozwiązywane na terapii mogą dotyczyć różnych dziedzin życia. Z raportów psychologów rodzinnych wynika, że najczęściej związane są z:

  • trudnościami w porozumiewaniu się, problemami w komunikacji,
  • alkoholizmem i przemocą,
  • zaburzeniami odżywiania (głównie u nastolatków),
  • zachowaniami autodestrukcyjnymi u dzieci lub nastolatków,
  • pojawieniem się przewlekłej choroby.

Terapia rodzinna wskazana jest też dla osób, które formalnie właśnie przestały być rodziną, czyli po rozwodzie. Jest to trudny czas szczególni dla dzieci. Dla ich zdrowia psychicznego niezbędne jest zrozumienie nowej sytuacji życiowej.

Kiedy terapia rodzinna może być skuteczna?

Podstawowym warunkiem skuteczności psychoterapii rodzinnej jest zgoda wszystkich członków rodziny na szczerą rozmowę podczas sesji w obecności terapeuty lub psychologa rodzinnego (albo psychologa rodzinnego online). Duże znaczenie ma odpowiednia motywacja i chęć zmiany niekorzystnej sytuacji. Kluczowe jest także zrozumienie, zarówno siebie samego jak i pozostałych członków rodziny. Terapia nie będzie skuteczna jeśli uczestnicy nie wezmą pełnej odpowiedzialności za własne błędy i nieodpowiednie zachowania. Trzeba też pamiętać, że kilka sesji terapeutycznych może nie wystarczyć – zazwyczaj skuteczna terapia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.