Home RodzinaPrzyjemne z pożytecznym, czyli rozwój przez zabawę
Przyjemne z pożytecznym, czyli rozwój przez zabawę

Przyjemne z pożytecznym, czyli rozwój przez zabawę

Nauka przez zabawę przynosi najlepsze rezultaty, dlatego wybierając zabawki dla dziecka, warto kierować się zasadą, że zabawka powinna bawić i uczyć. Na jakie zabawki wspierające rozwój warto się zdecydować?

Kiedy dziecko się rozwija?

Pierwszy rok życia dziecka jest czasem intensywnych zmian. Przesypiający większość dnia noworodek zmienia się w raczkującego i gaworzącego niemowlaka. Maluch rozwija się zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Chętnie poznaje świat i nieustannie uczy się nowych umiejętności. Nieśmiało stawia pierwsze kroki, wymawia pierwsze sylaby, by później biegać i budować proste zdania. Pierwsze trzy lata życia dziecka są szczególnie istotne, dlatego powinniśmy je jak najlepiej wykorzystać. Choć każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie, to warto kontrolować i wspierać etapy rozwoju.

Jak się bawić z dzieckiem, by czegoś je nauczyć?

Zabawa jest nie tylko miłą formą spędzania czasu i sposobem na zajęcie uwagi malucha. Mądre zabawy z dzieckiem są skutecznym i najlepszym sposobem, by je czegoś nauczyć. Wspierają rozwój sfery umysłowej, emocjonalnej, fizycznej i społecznej. Maluchy używają wszystkich zmysłów, by odkrywać i poznawać świat wokół. Dlatego ważne jest, by zabawa z dzieckiem była kreatywna, interesująca i dopasowana do etapu rozwoju. Nudne i proste aktywności niczego go nie nauczą, z kolei te zbyt skomplikowane mogą przyczynić się do zdenerwowania, rozdrażnienia i frustracji.

Edukacyjne zabawki – klocki dla 2 latka, puzzle dla przedszkolaka i inne

Forma zabawy uzależniona jest od wieku dziecka. W inny sposób spędzimy czas z niemowlakiem, dwulatkiem czy przedszkolakiem. Jak wspierać rozwój dziecka przez zabawę? Z pomocą nadchodzą – odpowiednio dobrane – zabawki edukacyjne, które wspierają rozwój motoryki małej i dużej, wyobraźni i kreatywności. W przypadku rocznych dzieci doskonale sprawdzi się pchacz, sorter i prosta układanka. Dwulatka najbardziej zainteresują klocki, przeplatanki i wszelkie zabawy sensoryczne, które pozytywnie wpłyną na zdolności manualne i rozróżnianie wrażeń dotykowych, tj. plastelina, modelina, ciastolina. Przeplatanki uczą koordynacji wzrokowo-ruchowej, wzmacniają sprawność manualną i ćwiczą cierpliwość. Jakie klocki dla 2-latka? Powinny być dobrane tak, by zabawa nimi angażowała wszystkie zmysły.

Doskonale sprawdzą się zarówno te tradycyjne – drewniane, jak i gumowe, plastikowe lub magnetyczne. Przedszkolakom najwięcej frajdy sprawią puzzle, układanki, gry planszowe – oczywiście odpowiednio dobrane do wieku. Układanie puzzli to nie tylko wspaniała zabawa, ale i jeden z efektywniejszych sposobów rozwijania umysłu. To podstawa do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i zdolności matematycznych. Dużą popularnością cieszą się trójwymiarowe puzzle, których ułożenie wymaga szczególnej koncentracji i zdolności manualnych.

Jakich zabaw i gadżetów unikać?

Nie wszystkie zabawki dostępne na półkach sklepowych są warte uwagi. Zabawki oprócz dobrej zabawy i bezpieczeństwa powinny zapewniać również walory edukacyjne. Jakich zabawek unikać? Głównie zbyt głośnych zabawek dźwiękowych, które – choć uwielbiane są przez dzieci – mogą przyczynić się do problemów ze słuchem, opóźnionego rozwoju mowy, problemów z koncentracją i kłopotów z zasypianiem. Hałaśliwe, grające i nadmiernie świecące zabawki przestymulowują układ nerwowy dziecka, który nie jest jeszcze przygotowany na odbieranie tak dużej ilości bodźców. Wybierając zabawkę dla dziecka, musimy kierować się również bezpieczeństwem. Należy zwrócić uwagę na oznaczenia na certyfikacie bezpieczeństwa i jakości. Warto także sprawdzić, czy zabawka nie ma małych, ruchomych elementów stanowiących zagrożenie dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.