Home HobbyNajlepsze książki o buddyzmie
Najlepsze książki o buddyzmie

Najlepsze książki o buddyzmie

Nowoczesnemu człowiekowi z Zachodu ciężko byłoby zrozumiem istotę buddyzmu, gdyby nie literatura przygotowana przez specjalistów, przekładająca całą wiedzę duchową, moralną i religijną.

Buddyzm na Zachodzie

Kiedy buddyzm przestał szokować i na stale wszedł do kultury europejskiej, propozycje literackie zgłębiające wiedzę na temat jednej z największych religii całego świata. Wyznawcy buddyzmu istnieją już od ponad dwóch i pół tysięcy lat i pomaga odnaleźć ludziom wewnętrzny spokój oraz życiową drogę.

Literatura buddyzmu dzieli się na traktaty filozoficzne, te o charakterze religijnym oraz obejmujące wszystkie strefy życia poradniki dotyczące szczęścia, spokoju, medytacji. Warto wybrać książkę, gdy jest się na początku drogi związanej z medytacją i osiągnięciem duchowej równowagi, a także inspirować się buddyjskimi mądrościami, nawet jeśli jest się wyznawcą innej wiary.

Literatura

W czołówce najlepszych książek o buddyzmie króluje O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu autora Lama Ole Nydahla. Książka idealnie sprawdzi się dla początkujących i ciekawskich, ponieważ przejrzyście i prosto wyjaśnia podstawowe zagadnienia filozofii buddyjskiej oraz funkcjonowania metod prowadzących do osiągnięcia etapu oświecenia.

Kilka słów o autorze: Lama Ole Nydah jest jedną z pierwszych osób z Zachodu, które zostały wykształcone jako duchowny nauczyciel w buddyzmie tybetańskim i nauczyciel medytacji w jednej z czołowych ośrodków nauk o buddyzmie. Jest prekursorem buddyzmu w Europie oraz autorem kilkunastu książek przetłumaczonych na 30 języków.

Nauka medytacji dla początkujących

Kolejną, wartą uwagi pozycją jest Wprowadzenie do Buddyzmy Zen. Daisetz Teitaro Suzuki to japoński profesor filozofii buddyjskiej, myśliciel i popularyzator nauk na Zachodzie. W książce zawiera całą duchowość Dalekiego Wschodu, które pomoże w uzyskaniu doświadczenia i oświecenia.

Medytacja jest trudną sztuką, dlatego najlepiej zacząć ją od… podręcznika! Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji Thích Nhất Hạnha, która uczy jak trenować swój mindfulness, czyli bycie w pełnej uwadze. Całość napisana pięknym, poetyckim językiem i przybliża ludziom z Zachodu, jak wiele tracą, będąc narażeni na setki bodźców informacyjnych przez cały czas.

1 thought on “Najlepsze książki o buddyzmie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.