Home HobbyMonety kolekcjonerskie a obiegowe – podobieństwa i różnice
Monety kolekcjonerskie a obiegowe – podobieństwa i różnice

Monety kolekcjonerskie a obiegowe – podobieństwa i różnice

Kto interesuje się numizmatyką, wie zapewne, że istnieje wiele rodzajów monet. Wśród nich są egzemplarze przedstawiające wizerunki słynnych historycznych postaci, a także bite dla upamiętnienia szczególnego zdarzenia czy z powodu sportowych uroczystości. Często fani numizmatyki zbierają egzemplarze, które są związane ze szczególnie fascynującym dla nich okresem w historii lub konkretnymi okolicznościami. Czym natomiast monety kolekcjonerskie różnią się od obiegowych, a pod jakimi względami są one podobne?

Monety kolekcjonerskie – charakterystyka

Do ich wytwarzania stosowane są metale szlachetne, przede wszystkim złoto i srebro. Często kolekcjonerskie monety powstają z zamiarem uczczenia konkretnej postaci lub wydarzenia. Ceny takich egzemplarzy są z zasady wyższe niż nominał, a monety mogą być określone poprzez prawo jako środek pieniężny lub stanowić obiekt medalierski. Nie są one jednakże środkiem płatniczym. Do popularnych kolekcji tego typu monet należą zbiory przedstawiające na przykład wizerunki władców Polski. Skompletowanie tego typu kolekcji to nie lada gratka dla zapalonych fanów numizmatyki, którzy zazwyczaj chętnie pokazują innym zbiory i opowiadają o nich z prawdziwą pasją.

Monety obiegowe – charakterystyka

Tym określeniem nazywa się monety, które są lub były w przeszłości w obiegu, a więc służyły w życiu codziennym jako oficjalny środek płatniczy za towary czy usługi. Do wytwarzania tych egzemplarzy także stosuje się srebro i złoto, lecz obecnie bije się je i z tańszych surowców, jak stal, mosiądz czy miedzionikiel. Co interesujące, monety obiegowe mogą być jednocześnie kolekcjonerskimi. Przykładem są egzemplarze z epoki PRL. Do monet obiegowych należą pieniądze, których używa się na co dzień, jak i egzemplarze powstające dla upamiętnienia ważnych okoliczności, którymi według prawa można płacić. Zarówno monety okolicznościowe, które posiadają status pieniądza, jak i kolekcjonerskie cieszą się popularnością i nie brak ich w zbiorach zapalonych fanów numizmatyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.